Aktualności

ul. Bema 4
tel. 33 842 45 93
kom. 604 520 948

biblioteka@pbw.oswiecim.pl
filia.oswiecim@pbw.edu.pl

facebook

Dołącz do nas na Facebooku!!!


8.09.2018 r.

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

Zapraszamy nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego do udziału w warsztatach plastycznych pt. „Biało-czerwone kwiatowe kule niepodległościowe”, które mają na celu wsparcie kreatywności, poprzez nabycie/pogłębienie umiejętności z zakresu sztuki origami.

Więcej informacji w zakładce
Wspomaganie szkół i placówek oświatowych

Warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego


3.09.2018 r.

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

W tym roku szkolnym tematem przewodnim Sieci współpracy i samokształcenia będzie – nawiązując do jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019 – „Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”.

Relacje ze spotkań dostępne są w zakładce
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli-bibliotekarzy


28.08.2018 r.

PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019:

  1. 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
  2. Wdrażanie nowej postawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
  3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
  4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie
Ministerstwa Edukacji Narodowej.


21.06.2018 r.

CZYTACZE ROKU 2017/2018

20 czerwca w Bibliotece odbyło się wręczenie nagród laureatom siódmej już edycji konkursu – „Ranking na najlepszego CZYTACZA” w roku szkolnym 2017/2018. Panie bibliotekarki z 16 szkół powiatu oświęcimskiego zgłosiły do Rankingu 32 uczniów, którzy razem przeczytali prawie 2000 książek!

W tym roku Patronat Honorowy nad naszym konkursem – „z uwagi na niezwykle ważną ideę propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” – objął Pan Zbigniew Starzec Starosta Powiatu Oświęcimskiego, który również ufundował nagrody książkowe dla laureatów.

A zostali nimi:
– w kategorii szkół podstawowych klasy I-III – Emilia z klasy III Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi nr 1 w Oświęcimiu (przeczytała 105 książek),
– w kategorii szkół podstawowych klasy IV-VII – Weronika z klasy IV Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej (przeczytała 191 książek),
– w kategorii szkół gimnazjalnych – ex aequo uczennice klas III – Izabela z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach (przeczytała 49 książek) i Julia ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak nr 7 w Oświęcimiu (przeczytała 47 książek),
– w kategorii szkół ponadpodstawowych – Maciej z kl. I Technikum Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (przeczytał 96 książek).

Tytuł „CZYTACZA XXL” otrzymała, po raz trzeci z rzędu, Emilia z klasy IV Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu – przeczytała 216 książek.

Wszystkim laureatom gratulujemy!


12.06.2018 r.

„RzeczpospoCzyta”,
czyli Noc Bibliotek 2018

W tym roku – już po raz drugi – włączyłyśmy się w obchody ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Ze względów organizacyjnych nasza Noc odbyła się z 8 na 9 czerwca, wtedy to odwiedziło nas 10 uczennic z klas VI Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej wraz z nauczycielem-bibliotekarzem.

Tegoroczne wydanie akcji Noc Bibliotek związane było z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowałyśmy więc gazetkę „Polska 1918-2018”, były też konkursy, zagadki, krzyżówki oraz quiz „Czy znasz swój kraj?” i prezentacja „Polskie miasta i ich zabytki”.

Po wspólnym posiłku (pyszna pizza!) dziewczynki podzieliły się na dwie 5-osobowe grupy, bo główną atrakcją był… Escape room! (specjalnie przygotowany pokój zagadek w magazynie Biblioteki w „podziemiach”).

W tym czasie, gdy jedna grupa szukała klucza, żeby się uwolnić z pokoju zagadek, druga wykonywała książeczki – tunel books.

Po, mniej więcej, godzinie dziewczęta zamieniły się.

Na koniec, żeby uciszyć emocje, wszyscy oglądnęliśmy polski film „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej, który otrzymałyśmy od Organizatora Nocy Bibliotek.

Po bardzo krótkiej 🙂 nocy każda z dziewcząt otrzymała pamiątkową zakładkę oraz exlibris.


11.06.2018 r.

WIZYTA LICEALISTÓW Z WIELUNIA

W Oświęcimiu gościli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Przyjechali do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach IV Seminarium Edukacyjnego „Oszpicin”. W ramach współpracy z naszą Biblioteką wzięli udział w spacerze miejskim „Gdzie oni są? Śladami oświęcimskich Żydów”.

Zwiedzanie przedwojennego Oszpicina rozpoczęło się w jedynej ocalałej z czasów Zagłady Synagogi Chewra Lomdei Misznajot, gdzie młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat religii żydowskiej. Po obejrzeniu wystawy stałej, poświęconej życiu żydowskich mieszkańców Oświęcimia, wyruszyliśmy do miasta. Uczniowie otrzymali mapy, na których mogli śledzić i zaznaczać trasę zwiedzania.

Poznaliśmy wspólnie historię takich miejsc, jak: plac ks. Jana Skarbka, ulica Zamkowa, czy Górnickiego (dawna Głęboka). Udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie odkrywaliśmy inskrypcje i motywy dekoracyjne macew (żydowskich nagrobków). Na ulicy Berka Joselewicza (dawnej Żydowskiej) uczniowie poznali historię nieistniejących budynków żydowskich szkół, synagog, domów modlitwy i kahału (budynku gminy izraelickiej). Stamtąd przeszliśmy na Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy XIX-wieczne kamieniczki i porównywaliśmy z przedwojennymi fotografiami. Spacer zakończyliśmy na ulicy Władysława Jagiełły, gdzie znajdują się dwie wille należące kiedyś do rodziny Schönkerów.


22.05.2018 r.

MAŁOPOLSKIE DNI RODZINY
12-20 maja 2018 r.

Już po raz drugi Marszałek Województwa zaprosił wszystkich Małopolan do włączenia się w obchody „Małopolskich Dni Rodziny”. Dały one możliwość spędzenia wspólnie czasu podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez województwo i podległe mu instytucje. Podsumowaniem tego świętowania był ekologiczny piknik rodzinny – 20 maja w Parku Jordana w Krakowie.

Nasza Biblioteka też przyłączyła się do tej akcji, a w jej ramach oferowaliśmy:
– wystawę dla rodziców „Rola i wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”,
– książki dla rodziców pomocne np. w uczeniu się ortografii, opanowaniu matematyki czy eliminacji agresji,
– kącik kolorowanek dla dzieci,
– warsztaty plastyczne i warsztaty origami dla dzieci, rodziców i dziadków.


15.05.2018 r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018

W dniach 8-15 maja 2018 r., już po raz piętnasty, odbył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego organizatorem było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „(Do)Wolność Czytania”. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę pt. „Od malowideł naskalnych do czytnika”, która przedstawia w skrócie historię książki. Można ją obejrzeć w naszej Wypożyczalni. Natomiast w Czytelni można było oglądać lapbooki – prace wykonane przez uczniów kl. VI szkoły podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Wszystkich Czytelników zapraszamy natomiast do zabawy – prosimy o nadanie imienia rzeźbie czytającego mężczyzny, który już od jakiegoś czasu przebywa w naszej Czytelni. Więcej szczegółów na naszym profilu na Facebooku.


Pozostałe wpisy znajdują się w zakładkach: WYDARZENIA i WYSTAWY

 

Reklamy