Wydarzenia

2018

15.05.2018 r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018

W dniach 8-15 maja 2018 r., już po raz piętnasty, odbył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego organizatorem było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „(Do)Wolność Czytania”. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę pt. „Od malowideł naskalnych do czytnika”, która przedstawia w skrócie historię książki. Można ją obejrzeć w naszej Wypożyczalni. Natomiast w Czytelni można było oglądać lapbooki – prace wykonane przez uczniów kl. VI szkoły podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Wszystkich Czytelników zapraszamy natomiast do zabawy – prosimy o nadanie imienia rzeźbie czytającego mężczyzny, który już od jakiegoś czasu przebywa w naszej Czytelni. Więcej szczegółów na naszym profilu na Facebooku.


18.04.2018 r.

Z WIZYTĄ W „TĘCZOWYM PRZEDSZKOLU”

Pracownicy Biblioteki zostali zaproszeni do „Tęczowego Przedszkola” w Oświęcimiu, gdzie w dniach 11, 17 i 18 kwietnia przeprowadzili cykl zajęć dla dzieci. Sześciolatki biorąc udział w lekcji pt. „Zakładka – prezent dla książki”, poznały zasady właściwego obchodzenia się z książkami i spełniły ich „prośbę” – przygotowały przepiękne zakładki. Czterolatki podczas warsztatów literacko-plastyczno-muzycznych „Wiosna na łące” dowiedziały się jakie owady zamieszkują zieloną łąkę i zrobiły przestrzenne biedronki. Natomiast pięciolatki stały się adeptami „Smokologii – nauki o smokach”, a warsztaty plastyczne zaowocowały smokami „zionącymi” ogniem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


6.04.2018 r.

PARADA CHIŃSKICH SMOKÓW

5 kwietnia odwiedziły nas 5- i 6-latki z Miejskiego Przedszkola nr 18 w Oświęcimiu. Podczas warsztatów literacko-plastycznych dzieci zapoznały się ze smoczymi bohaterami wierszy, książek i filmów, a na zakończenie stworzyły przepiękne kolorowe chińskie smoki.


28.03.2018 r.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE I NARZĘDZIA W PRACY NAUCZYCIELA

27 marca odbyła się zorganizowana przez Bibliotekę, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu, konferencja dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Jej celem było upowszechnienie wiedzy o nowych mediach i narzędziach wykorzystywanych w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami. Na warsztatach, które przeprowadzono po konferencji, uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z aplikacjami edukacyjnymi dostępnymi na urządzeniach mobilnych (tabletach i smartfonach).

 


22.03.2018 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne lekcje z edukacji ekologicznej. W zajęciach zatytułowanych „Bądź eco – oszczędzaj wodę” wzięli udział uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Klementyny Hoffmanowej w Oświęcimiu i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zofii Kossak w Oświęcimiu.

Pierwszaki okazały się prawdziwymi ekspertami w zakresie sposobów oszczędzania wody w gospodarstwie domowym i znały odpowiedź na każde pytanie. Interaktywna gra, w której uczestniczyły nie miała przed nimi żadnych tajemnic. Gratulujemy wiedzy!


7.03.2018 r.

SMOKI GÓRĄ

Naszymi gośćmi były dziś średniaki i starszaki z Przedszkola Samorządowego we Włosienicy. Dzieci wyruszyły razem z nami w fascynującą podróż po kontynentach w poszukiwaniu smoczych gatunków. Były też rebusy, czytanie wierszy, prace plastyczne, zabawy z bibliotecznymi smokami i zwiedzanie Biblioteki. Każdy przedszkolak otrzymał na pamiątkę odznakę „Przyjaciela smoków”.


26.02.2018 r.

FERIE W BIBLIOTECE

Przez ostatnie dwa tygodnie spotykaliśmy się z dziećmi z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Podczas zajęć poznawaliśmy wspólnie literacki i filmowy świat Muminków, smoków, pingwinów i potworów. Rozwijaliśmy wyobraźnię i kształtowaliśmy umiejętności plastyczne przedszkolaków. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

 


2.02.2018 r.

„MALI ODKRYWCY” W ŚWIECIE PINGWINÓW

Na świecie występuje 17 gatunków pingwinów. Choć większość z nas kojarzy te sympatyczne ptaki z mroźnymi terenami Antarktydy, to pingwiny można spotkać także u wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej,  Australii i Nowej Zelandii czy afrykańskiego Mozambiku.

Uczniowie klas II i III, należący do klubu „Mały Odkrywca” w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu, po raz kolejny wzięli udział w organizowanych przez nas zajęciach edukacyjnych. Tym razem poznawaliśmy niezwykły świat pingwinów, także tych literackich i filmowych. A na zakończenie wykonaliśmy wspólnie „pingwinkowe” zakładki do książek.


17.01.2018 r.

TROPICIELKI SMOKÓW

16 stycznia zakończony został WebQuest „Smokologia”, w którym brały udział uczennice klasy V ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. Dziewczynki przyjechały do Biblioteki, by zaprezentować „wytropione” przez siebie smocze gatunki. Następnie zapoznały się ze smoczym pismem i rozszyfrowały tekst, który dawno temu został wyryty przez smoki na kamiennej tablicy. Wykonały także Smoka Wawelskiego „zionącego” ogniem.

Dodatkową atrakcją było wyszukiwanie publikacji w katalogu, wypełnianie rewersów i odnajdywanie książek w magazynie Biblioteki. Wszystkie zadania zostały wykonane na 5 z plusem! O dobrej zabawie świadczyło zadowolenie i uśmiech na twarzach uczennic.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie
https://smokologia1.jimdo.com.
Serdecznie zapraszamy!


2017

10.11.2017 r.

„MALI ODKRYWCY” W ŚWIECIE SÓW

Na świecie występuje ponad 200, a w Polsce stale zamieszkuje 13 gatunków sów. Te nocne ptaki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym elementem dekoracyjnym przedmiotów codziennego użytku. Natomiast dla nas były pretekstem, aby przedstawić najmłodszym „sowich” bohaterów wierszy, zagadek, powieści oraz filmów dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Oświęcimiu, należący do bibliotecznego klubu „Małego Odkrywcy”, wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych pt. „Sowa mądra głowa”. A ich efektem stały się, przydatne w życiu każdego ucznia, ozdobne kubeczki na przybory szkolne.


31.10.2017 r.

„SMOKOLOGIA – NAUKA O SMOKACH”

27 października odwiedziły nas, razem z panią bibliotekarką, uczennice klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej, by uczestniczyć  w zajęciach literackich pt. „Smokologia – nauka o smokach”. Poznały smocze gatunki, występujące w różnych zakątkach świata, przypomniały sobie legendy o naszych rodzimych stworach – Bazyliszku i Smoku Wawelskim oraz rozwiązywały krzyżówki. Przeglądały też książki poświęcone tym  mitycznym stworzeniom.
Dziewczynki zaprzyjaźniły się z naszymi bibliotecznymi smokami… i postanowiły wziąć udział w WebQueście „Smokologia”.


25.10.2017 r.

„SOWA MĄDRA GŁOWA”

23 i 24 października, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przeprowadziłyśmy (pod takim właśnie tytułem) zajęcia literacko-plastyczne dla klas I i IV Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 2 w Oświęcimiu.

Uczniowie zapoznali się z sowami – bohaterami wierszy, powieści i filmów, m.in. z Panem Sową z „Kubusia Puchatka”, Świecopuchem z „Opowieści z Narnii”, czy Hedwigą z „Harry’ego Pottera”. Następnie wykonali piękne „sowie” kubki na kredki i długopisy oraz „sowią” girlandę, która będzie ozdabiać bibliotekę szkolną.


22.06.2017 r.

„Ranking na najlepszego Czytacza w roku szkolnym 2016/2017″ rozstrzygnięty!

W tegorocznym – już VI – Rankingu wzięło udział 21 uczniów z 13 szkół z naszego powiatu, którzy łącznie przeczytali 1473 książki! Uroczyste spotkanie z laureatami odbyło się 21 czerwca 2017 r. w siedzibie Biblioteki.

Nagrodzeni zostali:

– w kategorii szkół podstawowych, kl. I-III – uczennica z SP w Porębie Wielkiej (149 przeczytanych książek)
– w kategorii szkół podstawowych, kl. IV-VI – uczennica z SP Nr 2 w Osieku (38 przeczytanych książek)
– w kategorii szkół gimnazjalnych – uczeń z Gimnazjum Nr 1 w Brzeszczach (33 przeczytane książki)
– w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – uczennica z Salezjańskiego Publicznego LO w Oświęcimiu (48 przeczytanych książek).

Biblioteka nagrodziła również wybitnych Czytaczy tytułem „CZYTACZ XXL” – zostały nimi dwie uczennice: z SP Nr 4 w Oświęcimiu (201 przeczytanych książek) i z Miejskiego Gimnazjum Nr 2 w Oświęcimiu (110 przeczytanych książek).

Wyróżniono także trzy uczennice:  z SP Nr 11 w Oświęcimiu (138 przeczytanych książek),  z SP Nr 5 w Oświęcimiu (34 przeczytane książki) i z PZ Nr 6 w Brzeszczach (34 przeczytane książki).    

Wszystkim serdecznie gratulujemy!


5.06.2017 r.

NOC W BIBLIOTECE

W tym roku nasza Biblioteka przystąpiła do III już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem Czytanie porusza. Ze względów organizacyjnych impreza w naszej placówce odbyła się ciut wcześniej, z 2 na 3 czerwca. Gościłyśmy uczniów z klasy VIb Szkoły Podstawowej w Brzezince, wraz z wychowawczynią.

Temat przewodni zainspirował nas do przeprowadzenia Nocy związanej z podróżami, wyprawami i wędrówkami w czasie i przestrzeni. Wykorzystując materiały promocyjne, przesłane przez organizatora – Centrum Edukacji Obywatelskiej, przygotowałyśmy Bibliotekę na przyjęcie gości. Zorganizowałyśmy też wystawy przewodników i książek  związanych z podróżami i przygodami oraz trzy prezentacje multimedialne – o wielkich podróżnikach, współczesnych polskich globtroterach, a także o Wyspach Kanaryjskich. Uczniowie mieli także okazję zagrać w gry planszowe, specjalnie w tym celu wypożyczone z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Po wspólnym posiłku czytaliśmy fragmenty „Hobbita” J.R.R. Tolkiena i porównywaliśmy je z  filmem, nakręconym na podstawie powieści.

Gwoździem programu jednak i tak był wspólny nocleg w Bibliotece!


29.05.2017 r.

ROK ANDRZEJA PATRYCEGO NIDECKIEGO

Rok 2017 na mocy uchwały Rady Miasta z 21 grudnia 2016 r. ogłoszono w Oświęcimiu „Rokiem Andrzeja Patrycego Nideckiego”. W związku z tym wspólnie ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Oświęcimiu zorganizowaliśmy w dniu 26 maja spotkanie okolicznościowo-artystyczne, poświęcone wielkiemu polskiemu humaniście i filologowi urodzonemu w naszym mieście.

Artystyczną wizję życia i twórczości Nideckiego przedstawili uczestnicy zajęć ŚDS, a prelekcję poświęconą działalności filologa na tle epoki Renesansu wygłosiła Pani Wioletta Oleś – Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Nasza Biblioteka opracowała bibliografię oraz broszurę upamiętniającą wielkiego oświęcimianina.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:


15.05.2017 r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

W dniach 8-15 maja odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek, którego celem jest popularyzacja książek, czytania i bibliotek.

Wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”, rozpoczęłyśmy od zajęć z uczniami ze szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu, biorącymi udział w projekcie „Mały Odkrywca”, na temat „Najciekawsze biblioteki świata”. Po prezentacji dzieci zwiedzały naszą Bibliotekę i „bawiły się” w bibliotekarzy wyszukując książki w magazynie.

Odwiedziły nas również 6-latki z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Dworek” w Oświęcimiu. Zajęcia z przedszkolakami miały charakter zabawy – dzieci spełniały „prośby książek” i zrobiły dla nich zakładki.

Gościłyśmy również nauczycieli-bibliotekarzy ze szkół powiatu oświęcimskiego. Pokazałyśmy paniom innowacyjne rozwiązania w niektórych bibliotekach, rozmawiałyśmy też o roli bibliotek szkolnych po wprowadzeniu reformy. Ale i tak najciekawszym punktem było zwiedzanie naszej Biblioteki po remoncie.


8.05.2017 r.

BĄDŹ ECO – OSZCZĘDZAJ WODĘ

Uczniowie klas II ze Szkół Podstawowych nr 11 i nr 4 z Oświęcimia uczestniczyli w lekcji pt. „Bądź eco – oszczędzaj wodę”. Dowiedzieli się m.in. o ilości słodkiej wody zdatnej do picia na Ziemi, o stanie jej zużycia przez poszczególne narodowości, a także o tym skąd się bierze w naszych kranach. Poznali źródła zanieczyszczeń wody i skutki, jakie mogą powodować. Wzięli także udział w interaktywnej animacji, dzięki której poznali sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym.

W specjalnej prelekcji poświęconej oszczędzaniu wody wzięli także udział uczestnicy warsztatów Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu.


3.04.2017 r.

WIOSNA Z BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ

Wiosna zagościła u nas na dobre, głównie za sprawą Niepublicznego Przedszkola Ekologicznego „Bajkowy Dworek” w Oświęcimiu, gdzie pracownicy Biblioteki przeprowadzili zajęcia literacko-plastyczno-muzyczne pt. „Wiosna na łące”.

Przedszkolaki zapoznały się z owadami zamieszkującymi wiosenną łąkę, odgadując przygotowane przez bibliotekarki rymowane zagadki, a potem przystąpiły do wykonania przestrzennych prac plastycznych – biedronek, pszczółek i pasikoników, które zapełniły dywany w salach dydaktycznych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.


21.03.2017 r.

WEBQUEST „SMOKOLOGIA”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W OŚWIĘCIMIU

Biblioteka Pedagogiczna w Oświęcimiu, we współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu, zorganizowała i przeprowadziła WebQuest „Smokologia”. Jego celem było zapoznanie uczniów z nauką o smokach – Smokologią i smoczymi gatunkami, promocja czytelnictwa, kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł oraz kształcenie umiejętności pracy w grupie. W projekcie, który trwał od 3 do 21 marca 2017 r., wzięło udział 23 uczniów klas IV.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu całego WebQuestu:

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie
https://smokologia1.jimdo.com.
Serdecznie zapraszamy!


1.02.2017 r.

PRZEDSZKOLAKI W KRAINIE SMOKÓW

30 stycznia dzieci z Niepublicznego Przedszkola Ekologicznego „Bajkowy Dworek” w Oświęcimiu wzięły udział w zajęciach literacko-plastycznych pt. „Smokologia”. Średniaki, starszaki i sześciolatki, wędrując po kontynentach poznawały gatunki smoków, które zostały opisane  w księdze „Doktora Ernesta Drake’a  Smokologia: kompendium wiedzy smokologicznej”. Wysłuchały też wierszy poświęconych smokom, m.in. z twórczości Ludwika Jerzego Kerna i Jana Brzechwy.  Obejrzały również pierwszy odcinek serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki” pt. „Smok – Expedition”, który powstał na podstawie powieści Stanisława Pagaczewskiego. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały Smoka Wawelskiego, zionącego ogniem.


2016

19.12.2016 r.

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W OŚWIĘCIMIU

W lokalu bibliotecznym trwa generalny remont. Książki czekają na rozpakowanie, a pracownicy prowadzą działalność edukacyjną w szkołach i placówkach edukacyjnych. Do przeprowadzenia zajęć zaprosili nas m.in.:

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu, gdzie 20 października uczniowie gimnazjum specjalnego zapoznali się z „Krótką historią fotografii”. Dowiedzieli się m.in. czym jest i kiedy powstał pierwszy aparat fotograficzny oraz kiedy wykonano pierwsze w historii zdjęcie.  Poznali rodzaje aparatów fotograficznych, ich budowę, a także znanych polskich i zagranicznych producentów aparatów. Mieli również możliwość zrobienia zdjęć aparatem analogowym na kliszę zwojową;
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Oświęcimiu i Szkoła Podstawowa w Jawiszowicach, w których członkowie kółek bibliotecznych od 19 października do 15 grudnia realizowali projekt pt. „Klub Młodego Fotografa”. Cały cykl obejmował 8 warsztatów, w czasie których uczniowie klas IV-VI poznali historię fotografii, zdobywali wiedzę teoretyczną dotyczącą prawidłowego wykonywania zdjęć cyfrowych, a następnie wykorzystywali ją w praktyce, robiąc zdjęcia za pomocą aparatów fotograficznych i smartfonów w plenerze. Młodzi adepci fotografii poznali również bezpłatny program do obróbki zdjęć Picasa, a później stworzyli albumy fotograficzne w aplikacji internetowej FlipSnack, które mają formę e-książeczek. Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zapraszamy do obejrzenia uczniowskich projektów:
Albumy z SP w Oświęcimiu
https://www.flipsnack.com/kinia231/najpiekniejsze-zabytki-oswiecimia.html
https://www.flipsnack.com/misia139/jesien.html
https://www.flipsnack.com/piter23456/zabytki-oswiecimia.html
https://www.flipsnack.com/piter23456/barwy-jesieni.html
https://www.flipsnack.com/kinia231/barwy-jesieni.html
https://www.flipsnack.com/misia139/zabytki-oswiecimia.html

Albumy z SP w Jawiszowicach

https://www.flipsnack.com/FFB7BFCA9F7/zdjecia-przyrody-w-lesie-nad-morzem-i-nie-tylko.html
https://www.flipsnack.com/julia0980/zdjecia-przyrody.html

 • Miejskie Gimnazjum nr 3 w Oświęcimiu przystąpiło do Programu na rzecz Tolerancji „Inni to także My”. W październiku i listopadzie klasy pierwsze wzięły udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, mających na celu przeciwdziałanie stereotypom i uprzedzeniom oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec innych ras, narodów, wierzeń, przekonań czy postaw. Relacje z zajęć można zobaczyć na stronie Programu, pod adresem https://warsztatyotolerancji.wordpress.com;
 • Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu – od 4 do 18 listopada uczennice klas pierwszych, należące do Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece szkolnej, przygotowywały pod okiem nauczyciela-bibliotekarza z Biblioteki Pedagogicznej elektroniczne katalogi książek, które przeczytały i polecają je swoim rówieśnikom.

Katalogi promujące czytelnictwo wśród gimnazjalistów powstały w programie FlipSnack i mają formę e-książeczek. Zachęcamy do ich obejrzenia:
https://www.flipsnack.com/Nieznajoma/ksiazki-wokol-nas.html          https://www.flipsnack.com/Agatekhqwe/tworczosc-ricka-riordana.html
https://www.flipsnack.com/madzia04/ami-i-maxon-czy-to-milosc.html

 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu, w której uczniowie klas II i III, w ramach prowadzonego tam projektu „Mały Odkrywca”, wzięli udział w lekcjach:
  – 7 listopada – „Droga książki od wydawcy do czytelnika” – dowiedzieli się na niej, w jaki sposób książka naukowa trafia do biblioteki z wydawnictwa i jaką drogę musi przejść w czasie ewidencji bibliotecznej, zanim 
  czytelnik weźmie ją do ręki. Mieli także możliwość wyszukiwania książek w katalogu elektronicznym jednej z bibliotek pedagogicznych;
  – 5 grudnia – „Smokologia” – wędrując po kontynentach, młodzi Odkrywcy poznawali smocze gatunki, przypomnieli sobie legendy o Bazyliszku i Smoku wawelskim, wysłuchali fragmentu powieści Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz rozwiązywali rebusy i krzyżówki. Każdy uczeń na zakończenie zajęć otrzymał „smoczą” zakładkę do książki i „smoczą” kolorowankę;
 • Miejskie Gimnazjum nr 3 w Oświęcimiu (8 listopada), Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu (23 listopada) i Szkoła Podstawowa nr 1 w Oświęcimiu (29 listopada), w których wygłoszona została prelekcja dla rodziców pt. „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”;
 • Przedszkole „Bajkowy Dworek” w Oświęcimiu, gdzie grupy średniaków, starszaków i sześciolatków wzięły udział w zajęciach literacko-plastycznych „Szczęśliwy świat Muminków”. Na spotkaniu, które odbyło się 18 listopada, dzieci zapoznały się z twórczością Tove Jansson oraz bohaterami jej powieści, wysłuchały opowiadania „Czemu się martwisz mamusiu?”, obejrzały teledysk z piosenką tytułową do animowanej bajki o Muminkach, a następnie przygotowały projekty torebek dla mamusi Muminka.

25.08.2016 r.

                        legalna kultura                kultura na widoku

KULTURA JEST Z TOBĄ!
GDZIEKOLWIEK JESTEŚ. KIEDYKOLWIEK CHCESZ.

1000 utworów do pobrania na www.kulturanawidoku.pl

2 września rozpoczął się projekt Kultura na Widoku, dający dostęp do 1000 utworów w cyfrowej wersji – książek, filmów, muzyki, gier i wirtualnych spacerów po muzeach świata.

Kultura na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Tegoroczna, 3. edycja projektu dostępna była także w naszej Bibliotece za pośrednictwem plakatów Kultury na Widoku, z których za pomocą linków oraz kodów QR w prosty sposób można było pobraćdo 9 października 2016 r. na telefon i inne urządzenia mobilne – wybrane utwory (bezpłatne i płatne).

Posiadaliśmy również plakat Narodowego Centrum Kultury, dający dostęp do ciekawych e-booków wydanych przez NCK. Wszystkie e-booki są bezpłatne, a kody QR i linki na plakacie NCK są aktywne bezterminowo.

Plakaty dostępne były w holu przed wejściem do Biblioteki.

                       20160825_115719_011     20160825_115741_000

Jak korzystać z legalnych źródeł?

Na plakatach umieszczone zostały okładki płyt, książek, filmów, gier oraz nazwy i loga muzeów. Wybierając konkretną pozycję można ściągnąć ją na swój smartfon, tablet czy komputer za pomocą QR kodów (szereg znaków graficznych z zakodowaną informacją promocyjną) lub linków korzystając z prostej instrukcji umieszczonej na plakacie. Jeszcze więcej kulturalnych propozycji można znaleźć na stronie www.KulturaNaWidoku.pl.

Jak pobrać utwór?

Wszystko, co znajduje się na plakacie i na stronie projektu można pobrać za pomocą linków i kodów QR. Utwory są płatne (oznaczone czarnymi kodami QR) i bezpłatne (oznaczone czerwonymi kodami QR). Aby pobrać utwór poprzez:
LINKI URL
– wpisz w przeglądarce internetowej adres strony – link znajdujący się obok kodu QR.

KODY QR – smartfon/tablet/urządzenie mobilne musi mieć możliwość połączenia się z siecią wi-fi i posiadać kamerę.

Jak korzystać

By móc pobrać kod QR połącz się z siecią wi-fi i pobierz aplikację skanującą kody QR z App Store (np. QR Reader), Google Play (np. QR Droid) lub Windows Phone (np. QR Code Offline). Są to przykładowe aplikacje z bardzo wielu dostępnych. Uruchom aplikację, skieruj kamerę na kod QR i poczekaj aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli adres strony Kultury Na Widoku. Kliknij adres strony. Identyczny efekt uzyskasz wpisując link do przeglądarki.

kody QR

Karta utworu

Po przejściu na stronę Kultury Na Widoku wpisz adres e-mail, zatwierdź regulamin i kliknij „OK”. Pojawi się przycisk „Pobieram”. Po jego kliknięciu przejdziesz do strony legalnego źródła, na której znajdziesz interesujące Cię treści lub utwory.


19.05.2016 r.

„KLUB MŁODEGO FOTOGRAFA” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

Biblioteka Pedagogiczna w Oświęcimiu we współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu, prowadziła od 13 kwietnia do 18 maja warsztaty poświęcone fotografii pod nazwą „Klub Młodego Fotografa”. Były one przeznaczone dla uczniów z klas IV-VI zainteresowanych tą tematyką i odbywały się w bibliotece SP nr 1. Ich celem było zdobycie przez uczniów wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych poprawnego wykonywania zdjęć, a także dodatkowo poznanie programów – Picasa (do obróbki zdjęć) i FlipSnack (do tworzenia e-książeczki). Uczniowie wykorzystując bogate możliwości aplikacji stworzyli przepiękne albumy, prezentujące ich umiejętności fotograficzne. Na zakończenie uczestnicy warsztatów opublikowali albumy w Internecie poprzez swoje konto w aplikacji FlipSnack i wysłali do rodziców na adres mailowy jako niespodziankę. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zapraszamy do obejrzenia książeczek stworzonych przez uczniów:

Natalia i Weronika http://www.flipsnack.com/negrita1/paris.html

Ania http://www.flipsnack.com/agroudtuba/moja-przyjaciolka-cookie.html

Emilia http://www.flipsnack.com/misia139/minizoo.html

Tomek http://www.flipsnack.com/unixpl/moi-najlepsi-przyjaciele.html

Roksana http://www.flipsnack.com/ROKSANKA/moj-kochany-przyjaciel-gacus.html


7.04.2016 r.

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

20 nauczycielek należących do Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli-bibliotekarzy szkół powiatu oświęcimskiego, wzięło udział w seminarium, które miało miejsce 6 kwietnia 2016 r. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przewodnikiem po Bibliotece muzealnej była Pani dr Jadwiga Badowska-Buczak. Zapoznała uczestniczki ze specyfiką pracy, systemem komputerowym oraz zasadami korzystania z zasobów Biblioteki. Przedstawiła ofertę edukacyjną dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zachęcając nauczycielki do współpracy w organizacji wizyt młodzieży w Bibliotece Muzeum. Zaprezentowała także wybrane zbiory biblioteczne (książki niemieckojęzyczne z czasów III Rzeszy m.in. przemówienia Adolfa Hitlera, najstarsze publikacje o obozie Auschwitz, wspomnienia więźniów, tomiki wierszy, powieści, książki o Auschwitz w j. nepalskim, japońskim, hebrajskim, komiksy, albumy, a także bibliografie, czasopisma fachowe i wycinki prasowe) i oprowadziła po magazynach bibliotecznych.

W pracowni konserwatorskiej Panie zostały powitane przez specjalistę ds. konserwacji papieru i skóry, Pana Mirosława Maciaszczyka.  Przedstawił on strukturę, zasady funkcjonowania oraz specyfikę pracowni konserwatorskiej Muzeum. Zapoznał bibliotekarki z poszczególnymi pracowniami konserwatorskimi i używanym tam sprzętem (m.in. prasami introligatorskimi, skanerem wielkoformatowym, pochłaniaczami szkodliwych substancji). Omówił również techniki konserwacji papieru (książek, dokumentów obozowych, twórczości więźniów: listów, grypsów, rysunków), co najbardziej zainteresowało bibliotekarki.

Uczestniczki spotkania były bardzo zadowolone z wizyty w Bibliotece i pracowni konserwatorskiej Muzeum oraz możliwości wykorzystania zdobytej tam wiedzy w swojej pracy. Wyraziły chęć uczestnictwa w podobnych wycieczkach.


11.02.2016 r.

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Ponad trzydzieści bibliotekarek szkolnych (i jedna polonistka) wzięło udział we współorganizowanym przez Bibliotekę spotkaniu Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu oświęcimskiego, które odbyło się 9 lutego br. w sali wykładowej Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu. Tak liczne uczestnictwo zawdzięczamy tematowi spotkania – „W poszukiwaniu atrakcyjnych i skutecznych sposobów rozwijania zainteresowań czytelniczych” – w czasie którego zapoznawałyśmy się z różnymi metodami promowania czytelnictwa prowadzonymi przez biblioteki w Polsce.

 9 luty 2016


2015

8.12.2015 r.

MIKOŁAJKI DLA SCHRONISKA

Wczoraj zakończyliśmy zbiórkę darów dla zwierzaków „Mikołajki dla Schroniska”. Zebraliśmy prawie 7 kg suchej karmy dla psów, 6,5 kg karmy dla kotów oraz (w sumie) 28 sztuk koców, ręczników, kołder i pościeli.
Dziękujemy!


23.11.2015r.

Warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego
„Małopolska. Cztery pory dzieci”

17 listopada 2015 r., już po raz trzeci, nasza Biblioteka wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego – w ramach projektu z zakresu wsparcia wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego – zorganizowała spotkanie nauczycieli z autorami książek z serii „Mała Polska. Cztery Pory Dzieci” Anną Kaszubą-Dębską oraz Łukaszem Dębskim. Na warsztatach zaprezentowano przykładowe zabawy, ćwiczenia oraz metody pracy z wykorzystaniem czwartej części książki „Jesień”. Oprócz promocji walorów edukacyjnych i kulturowych Małopolski, przeprowadzone warsztaty okazały się wsparciem kreatywności nauczycielek, które wyreżyserowały i brawurowo odegrały sceny z jesiennego teatrzyku „Sprawa wagi państwowej” (w wykonanych przez siebie kostiumach).


10.08.2015r.

                legalna kultura  kultura na widoku

Plakaty z utworami do pobrania z legalnych źródeł kultury
są już dostępne –
zapraszamy do holu przed naszą Biblioteką

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć i pobrać do 11 października w ramach projektu Kultura Na Widoku. Na specjalnie przygotowanych plakatach umieszczonych w bibliotekach, szkołach, domach i centrach kultury w całej Polsce czekają propozycje z legalnych źródeł dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności”. Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014 r. W tym roku Kultura Na Widoku rozszerza swój zasięg dzięki plakatom. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafi 10 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisną w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł. Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.KulturaNaWidoku.pl.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Jak korzystać z legalnych źródeł?

Na plakatach umieszczone zostały okładki płyt, książek, filmów, gier i archiwaliów. Wybierając konkretną pozycję można ściągnąć ją na swój smartphone, tablet czy komputer za pomocą QR kodów (szereg znaków graficznych z zakodowaną informacją promocyjną) lub linków korzystając z prostej instrukcji umieszczonej na plakacie. Jeszcze więcej kulturalnych propozycji można znaleźć na stronie www.KulturaNaWidoku.pl.

Do kogo kierowany jest projekt?

Najważniejszym celem akcji jest dotarcie z legalnymi źródłami kultury do najdalszych zakątków kraju. W tym celu rozszerzony został projekt Kultura Na Widoku, by zniwelować ograniczenia terytorialne. Zaproszone do współpracy zostały lokalne instytucje kultury: biblioteki, domy kultury, szkoły bo to te ośrodki najbardziej kojarzą się mieszkańcom miast, miasteczek i małych miejscowości z szeroko pojętym dostępem do treści kulturalnych. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza to właśnie te samorządowe instytucje stanowiły największe wsparcie dla kultury. W takich miejscach odbywają się koncerty, festiwale, prezentacje artystyczne, wystawy, spotkania z twórcami, a celem jest aktywizacja lokalnych społeczności, do mądrego i częstego korzystania z zasobów kultury, również tej cyfrowej.

Każda instytucja może dołączyć do projektu!

Dołączenie do projektu jest tak łatwe, jak ściągnięcie wybranego utworu z plakatów Kultury Na Widoku! Wystarczy napisać e-mail na adres biblioteki@legalnakultura.pl zawierający dokładny adres instytucji, na który zostaną wysłane plakaty. Cały proces jest całkowicie bezpłatny! Organizatorzy serdecznie zapraszają do współpracy oraz korzystania z legalnych źródeł kultury.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.LegalnaKultura.pl oraz
www.KulturaNaWidoku.pl.


09.07.2015r.

Logo

ZAPRASZAMY DYREKTORÓW SZKÓŁ I NAUCZYCIELI DO PUNKTU KONSULTACYJNEGO
URUCHOMIONEGO PRZY WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W OŚWIĘCIMIU
W RAMACH PROJEKTU LDC – LABORATORIUM DYDAKTYKI CYFROWEJ
DLA SZKÓŁ WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Od czerwca bieżącego roku w ramach projektu LDC Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej dla Szkół Województwa Małopolskiego rozpoczęły swoją działalność Punkty Konsultacyjne, zlokalizowane przy Wojewódzkich Bibliotekach Pedagogicznych naszego województwa. Jednym z nich jest Punkt Konsultacyjny przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Oświęcimiu. Zadaniem Punktu jest prowadzenie działalności doradczej i informacyjnej dla nauczycieli zainteresowanych zastosowaniem ICT w pracy dydaktycznej na lekcjach przedmiotów nieinformatycznych. Mogą w tym pomóc materiały wypracowane projekcie, kierowane do dyrektorów oraz nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (m.in. programy, poradniki, scenariusze lekcji, gry dydaktyczne, manuale). Pracownicy naszej biblioteki, pełniący funkcję opiekunów Punktu Konsultacyjnego, służą pomocą wszystkim, którzy chcieliby zapoznać się z produktami projektu oraz dowiedzieć się, w jaki sposób mogą je wykorzystać w praktyce edukacyjnej. Wszystkich dyrektorów i nauczycieli zainteresowanych doskonaleniem swojego warsztatu pracy i unowocześnieniem procesu dydaktycznego zapraszamy do skorzystania z konsultacji w godzinach pracy biblioteki.


LDC – Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej dla szkół Województwa Małopolskiego to systemowy projekt innowacyjny testujący Województwa Małopolskiego, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie został wypracowany nowy model wspierania gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w zakresie wdrażania nowoczesnej metodyki nauczania przedmiotów nieinformatycznych opartej o rozwiązania dydaktyki cyfrowej.

Wypracowana w pierwszym etapie realizacji projektu (od maja 2013 r. do grudnia 2013 r.) wstępna koncepcja modelu została przetestowana w okresie od marca 2014 r. do grudnia 2014 r. z udziałem dyrektorów, nauczycieli i uczniów małopolskich szkół. Na podstawie wniosków z testowania powstała ostateczna wersja modelu, która od 1.05.2015 r. jest upowszechniana i wprowadzana do głównego nurtu polityki. Etap upowszechniania, zamykający cały projekt, kończy się 30.09.2015 r.

Więcej informacji:

Biuro Projektu LDC, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków, tel.12 623 76 46, wewn. 102. Strona internetowa projektu: www.ldc.edu.pl

Logo

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego


8.05.2015r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „Wybieram bibliotekę”. Aby dowiedzieć się, jak dzieci postrzegają bibliotekę, zapraszamy do obejrzenia wystawy. Prezentujemy na niej prace uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Oświęcimiu.


2014

29.11.2014

Warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego

28 listopada 2014 r. nasza Biblioteka wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego zorganizowała – już po raz drugi – spotkanie z Anną Kaszubą Dębską i Łukaszem Dębskim, autorami książek z serii „Małopolska. Cztery pory dzieci”. Publikacje te, to miniprzewodniki po Małopolsce stworzone na podstawie pór roku, kalendarza wydarzeń i świąt związanych z naszym regionem przeznaczone dla rodziców, nauczycieli oraz dzieci.
Spotkanie połączone z warsztatami dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego miało celu wspieranie kreatywności nauczycieli poprzez zaprezentowanie przykładowych zabaw, ćwiczeń oraz metod pracy z wykorzystaniem książki „Małopolska – Cztery pory dzieci. Wiosna” oraz promocję walorów edukacyjnych i kulturowych Małopolski.
Po zakończeniu spotkania każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w warsztatach oraz książkę z broszurą edukacyjną, zawierającą propozycje jak wykorzystać bogactwo historyczne i kulturowe regionu w procesie wychowawczym dziecka.


 2013

25.10.2013

Warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego

Samorząd Województwa Małopolskiego realizuje projekt z zakresu wsparcia wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. W ramach tego działania zostały wydane książki „Lato” i „Zima” z serii pn. „Małopolska – Cztery pory dzieci”. Seria ta obecnie składa się z dwóch pozycji „Lato” i „Zima” przeznaczonych dla rodziców, nauczycieli i dzieci, stworzonych na podstawie pór roku, kalendarza wydarzeń i świąt związanych z Małopolską. Wydawnictwa zawierają propozycje jak wykorzystać bogactwo historyczne i kulturowe Regionu w procesie wychowawczym dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami powyższych książek Anną Kaszubą Dębską oraz Łukaszem Dębskim, połączone z warsztatami dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Spotkanie ma celu wsparcie kreatywności nauczycieli poprzez zaprezentowanie przykładowych zabaw, ćwiczeń oraz metod pracy z wykorzystaniem książki „Małopolska – Cztery pory dzieci” oraz promocję walorów edukacyjnych i kulturowych Małopolski. Spotkanie dla nauczycieli powiatu oświęcimskiego odbędzie się w naszej Bibliotece 21 listopada 2013 r. o godz. 16.00. Warsztaty są bezpłatne. Dla każdego uczestnika spotkania przewidziany jest pakiet edukacyjny do pracy z dziećmi: „Małopolska – Cztery pory dzieci” ” Lato” i „Zima” (książka i broszura) oraz zaświadczenie o uczestnictwie w warsztatach.


16.05.2013

SEMINARIUM

15 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek oraz z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (przypadającego 17 maja) zorganizowałyśmy, w ramach Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół Powiatu Oświęcimskiego, seminarium – „Stymulowanie rozwoju dzieci i młodzieży przez nauczycieli w warunkach rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego”. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu, a przeprowadziła je dr Małgorzata Zalewska-Bujak z Uniwersytetu Śląskiego, omawiając wybrane zagrożenia rozwoju dzieci i młodzieży oraz przedstawiając nauczycielską działalność wspierającą właściwy rozwój uczniów w dobie społeczeństwa informacyjnego.


28.03.2013

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

20 marca, w sali komputerowej MCDN ODN w Oświęcimiu, zorganizowałyśmy pierwsze w tym roku, „wiosenne” spotkanie z nauczycielami-bibliotekarzami ze szkół naszego powiatu.
Rozpoczęłyśmy go warsztatami czytelniczymi „ZASTĘPSTWO POTRZEBNE OD ZARAZ”, które przeprowadziła pani dr Beata Janik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Na podstawie „Hobbita” J.R.R.Tolkiena p. Beata pokazała jak bibliotekarz może popularyzować czytelnictwo, kształcić umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozwijać sprawne posługiwanie się tradycyjnymi i internetowymi źródłami informacji oraz katalogiem biblioteki szkolnej.
W drugiej części spotkania, wspólnie z paniami, utworzyłyśmy „Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół Powiatu Oświęcimskiego”. Będziemy ją prowadzić razem z MCDN ODN w Oświęcimiu i zgodnie z nowym Rozporządzeniem MEN z 28.02.2013r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych.
W planie miałyśmy także dyskusję nad pomysłem ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który umożliwiał samorządom łączenie bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi. Na szczęście szef MAiC zapowiedział wycofanie się z tego projektu!


14.02.2013

POLECAMY!

„Biblioteka w Szkole” 2/2013

W miesięczniku „Biblioteka w Szkole” nr 2/2013 m.in.:
– scenariusze o Powstaniu Styczniowym
– plakat, w którym Muniek Staszczyk z zespołu T.Love zachęca do czytania
– długo oczekiwana opinia MEN na temat możliwości stosowania przy inwentaryzacji zbiorów bibliotek szkolnych zasad Rozporządzenia Ministra Kultury w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych (czyli skontrum). A także artykuł na ten temat.
– w dodatku „Biblioteka – Centrum Informacji” m.in.: promocja biblioteki w internecie; kreator witryn www – krok po kroku; poradnictwo językowe w sieci.
Spis treści „Biblioteka-Centrum Informacji”
Spis treści „Biblioteka w Szkole” 2/2013

Świetlica w Szkole 1/2013
Pierwszy numer czasopisma w nowej częstotliwości (dwumiesięcznik) i kolorowej szacie graficznej. W numerze jak zwykle wiele materiałów praktycznych i metodycznych.
Spis treści.

swiet1-2013

Miesięcznik „Wszystko dla Szkoły” w nowej formie.
Plakat z okazji Roku Juliana Tuwima i inne materiały graficzne dla szkół. Od r. 2013 miesięcznik „Wszystko dla Szkoły” jest wydawany jako zbiór materiałów graficznych dla szkół.
Zawartość nr 1/2013
http://wszystkodlaszkoly.pl/wds/index.php


2012

17.12.2012

SEMINARIUM Z BIBLIOTERAPII

12 grudnia odbyło się seminarium dla nauczycieli bibliotekarzy „CZYTANIE STRATEGIĄ ROZUMNEGO INWESTOWANIA W PRZYSZŁOŚĆ. BIBLIOTERAPEUTYCZNE FORMY PRACY Z UCZNIEM”. Prowadziła je Pani dr Wanda Matras-Mastalerz, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Spotkane zorganizowałyśmy wspólnie z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu. Idea „leczenia za pomocą książki” sięga dalekich czasów starożytnych, już bowiem na Bibliotece Aleksandryjskiej widniał napis „Lekarstwo na umysł”. Biblioterapia to nic innego, jak wykorzystanie książek w rozwiązywaniu różnych problemów, forma psychicznego wsparcia. Ta najtańsza z terapii chroni przed smutkiem, lękiem oraz żalem, a jednocześnie poprawia samopoczucie i rekompensuje braki emocjonalne. Wprowadzona reforma oświaty kadzie nacisk również na przygotowanie ucznia do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życia. Znaczenia nabierają zajęcia psychologiczno-pedagogiczne wspierające podstawowy proces edukacji. Przed biblioterapią otwiera się więc nowa perspektywa, stąd też liczymy, że w nowym roku w MCDN-ODN w Oświęcimiu odbędzie się kurs I-go stopnia „Biblioterapia w szkole”. Bibliotekarki obecne na seminarium już wyraziły zainteresowanie takim kursem.


29.08.2012

NOWY LOKAL BIBLIOTEKI

3 września 2012r. Biblioteka wznowiła swoją działalność w nowym lokalu (w tym samym budynku, wejście główne do Internatu), z nowymi godzinami otwarcia:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 10.00 – 18.00
Środa 8.00 – 15.00
Czwartek 10.00 – 18.00
Piątek 10.00 – 18.00


3.04.2012

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Wzorem poprzednich lat zorganizowałyśmy kiermasz ozdób świątecznych. Od 26 marca w naszej Bibliotece można kupić kartki świąteczne, stroiki i ozdoby wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz z Filii z Przeciszowa-Las, Jawiszowic i Oświęcimia.


16.03.2012

8 MARCA A REWOLUCJA GENDER

15 marca w naszej Czytelni odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z nauczycielami-bibliotekarzami ze szkół Powiatu Oświęcimskiego. Jego tematem było „8 marca a rewolucja gender”. WHO definiuje gender jako stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet.
Gender to inaczej płeć społeczno-kulturowa i jako jedna z podstawowych kategorii społecznych podlega znacznej stereotypizacji.  Przygotowany przez nas materiał pokazał, że stereotypy dotyczące funkcjonowania płci mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dzieci. Jeżeli dziecko od najmłodszych lat traktowane jest zgodnie ze stereotypem, maleją jego szanse na twórczy rozwój. Warto więc, by szkoła była przyjazna dla obu płci, unikając traktowania uczniów stereotypowo (np., że chłopcy są bardziej uzdolnieni matematycznie, a dziewczynki pracowite). Okres szkolny ma szczególne znaczenie, gdyż dziecko podejmuje ważne role społeczne – ucznia i członka grupy rówieśniczej, nie tylko zdobywając wiedzę, ale i rozwijając umiejętności społeczne, kształtując przekonania o własnej kompetencji i adekwatności oraz nawiązując bliskie więzi. Na poparcie tych tez każdy z uczestników otrzymał obszerną bibliografię, można było również wypożyczyć książki na ten temat. Po tym spotkaniu nikt z nas już nie powie, że kobiety to kiepscy kierowcy, a chłopaki nie płaczą.


2011

15.12.2011

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Pomimo wciąż wiszącej groźby likwidacji naszej Biblioteki nie załamujemy się i tak jak w latach poprzednich organizujemy kiermasz bożonarodzeniowy. Można na nim kupić kartki, stroiki i ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz z Filii z Przeciszowa-Las, Jawiszowic i Oświęcimia.


27.09.2011

Drogi Czytelniku!

Ogłaszamy październikową abolicję
Minął termin oddania książek do biblioteki?
Martwisz się, że zapłacisz wysoką karę?
Czujesz się niezręcznie?
Jeśli oddasz w październiku przetrzymane książki
unikniesz odpowiedzialności finansowej i prawnej.

Akcja dotyczy książek wypożyczonych w roku bieżącym, w ubiegłym, a nawet kilka lat temu!

Czytelniku, jeśli masz w domu zaległe książki, to Twoja szansa na poprawę. Skorzystaj z abolicji w naszej Bibliotece. Październik to miesiąc przebaczania!

„Oddaj cesarzowi co cesarskie, Bogu co boskie, a książkę do biblioteki”!


10.05.2011

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień Bibliotek 2011 przebiega pod hasłem: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. Organizatorem akcji jest już po raz ósmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które na swojej stronie internetowej wyjaśnia znaczenie hasła: Jest to dwuwiersz zachęcający do odwiedzin biblioteki nie tylko w celu wypożyczenia książki, ale też bez sprecyzowanego powodu. Ma sprzyjać wytworzeniu się mody na bywanie w bibliotece. Rolą bibliotekarzy jest stworzenie optymalnych warunków sprzyjających wygenerowaniu się tego typu mody. Hasło nawiązuje do oczywistego faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu. Każda cywilizacja chlubiła się posiadaniem bibliotek, choć ich dostępność była oczywiście różna; każde pokolenie ubolewało nad ich niszczeniem i chroniło zasoby na równi z największymi wartościami.
W związku z Tygodniem Bibliotek w naszej placówce przygotowano wystawę poświęconą bibliotekom świata. Można na niej obejrzeć m.in. francuską i rosyjską Bibliotekę Narodową, biblioteki muzealne – British Museum w Londynie czy Rijk Museum w Amsterdamie, biblioteki klasztorne w Austrii, Niemczech, Portugalii, Peru, na Węgrzech, a także biblioteki uniwersyteckie – Tama Art w Tokio w Japonii, Cambridge i Oxford w Wielkiej Brytanii, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Aleksandryjską i Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie.
Obrazom towarzyszy wystawka książek dotyczących bibliotek szkolnych i pedagogicznych, ich historii, organizacji i zarządzania oraz funkcjonowania w środowisku lokalnym.

Z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowano także warsztaty o tolerancji „Inni to także my”, które miały na celu kształtowanie postawy tolerancji wobec innych ras, narodów, wierzeń, przekonań oraz likwidowanie stereotypów i uprzedzeń. Wzięli w nich udział uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 w Oświęcimiu. Zajęcia te cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że trzeba je było przeprowadzić w dużej sali komputerowej zaprzyjaźnionej z Biblioteką instytucji – MCDN-ODN w Oświęcimiu.

Biblioteka nasza była także współorganizatorem spotkania wspomnieniowego o Św. Maksymilianie Marii Kolbe, które odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Oświęcimiu. Spotkanie rozpoczęło się wykładem Pani Teresy Wontor-Cichy, cenne informacje przekazał także zaproszony ksiądz Prałat Józef Niedźwiedzki. Po występie artystycznym licznie przybyli goście, m.in. kombatanci ze Związku Inwalidów Wojennych RP, dzielili się wspomnieniami.


14.03.2011

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W Bibliotece już świątecznie!
Od 14 marca w naszej Bibliotece trwa kiermasz, na którym można kupić kartki świąteczne, stroiki i ozdoby wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz z Filii z Przeciszowa-Las, Jawiszowic i Oświęcimia.


9.03.2011

DOGOTERAPIA

Światowy Dzień Psa to stosunkowo mało popularne święto obchodzone 9 marca. Jednak każdy miłośnik tych czworonogów wie, że jeśli kocha się psy – kocha się je niezmiennie codziennie. Po cóż nam zatem Dzień Psa?
My uznałyśmy ten dzień za doskonałą okazję, by pokazać jak ważną rolę odgrywa pies w terapii osób niepełnoprawnych umysłowo i fizycznie, chorych oraz ludzi zdrowych niezależnie od wieku. W tym celu 8 marca zorganizowałyśmy warsztaty z dogoterapii, na które zaprosiłyśmy panią Katarzyną Rubinkowską-Wasylowską z firmy „Przyjaciel-Pies” z Katowic wraz z psem-terapeutą. Czworonogiem okazała się Sharaya – suczka rasy nowofundland, która jest wyszkoloną kynoterapeutką z certyfikatem uprawiającym ją do pracy w placówkach oświatowych. Jest też psim ratownikiem, zrzeszonym w Sekcji Psów Ratowniczych przy OM WOPR w Dąbrowie Górniczej.
Uczestniczki tych warsztatów (głównie nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu i terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu) dowiedziały się m.in. jakie rasy psów są najbardziej odpowiednie w dogoterapii, kto i gdzie przeprowadza szkolenie „zespołu terapeutycznego” oraz jak przebiegają zajęcia z dogoterapii indywidualnej i grupowej.
W Bibliotece można uzupełnić swoją wiedzę o dogoterapii wypożyczając praktyczne podręczniki z tej dziedziny.


25.02.2011

STANDARDY JAKOŚCI PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Kolejne spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy ze szkół Powiatu Oświęcimskiego odbyło się 24 lutego 2011r. Przybyłe Panie zapoznały się z wytycznymi IFLA/UNESCO dotyczącymi bibliotekarstwa szkolnego oraz z projektem zmian w polskim prawie oświatowym dotyczącym systemu jakości edukacji. Omówiona została także propozycja standardów dla bibliotek szkolnych opracowana przez nauczycieli-bibliotekarzy zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Listę tych standardów, uwzględniającą potrzeby, warunki i możliwości polskiego systemu edukacji, wypracowano w oparciu o szerokie konsultacje środowiskowe, zarówno wśród praktyków, jak i teoretyków bibliotekarstwa polskiego. Na następnym naszym spotkaniu – które odbędzie się 2 czerwca – wspólnie ustalimy standardy dostosowane do specyfiki każdej z bibliotek.


16.02.2011

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Jest środek zimy, więc aby przez chwilę zapomnieć o tegorocznym śniegu i mrozach postanowiłyśmy przygotować coś, co pozwoli naszym Czytelnikom przenieść się do kraju ciepłych śródziemnomorskich plaż, kolorowych winnic i zielonych gajów oliwnych północnej Italii – 9 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu każdy z odwiedzających Bibliotekę mógł skosztować tę jedną z najbardziej znanych potraw. Sponsorem naszego Dnia Pizzy było Da Grasso – największa sieć pizzerii w Polsce, która ma swój lokal również w Oświęcimiu. Dostaliśmy przepyszną pizzę Capriciosa (nie jedną!) i znakomite sosy – pomidorowy i czosnkowy!
Dziękujemy!
Przygotowałyśmy także – w formie ulotki dla każdego Czytelnika – krótką historię pizzy, przepis na cienkie i chrupiące ciasto, a także kilka ciekawostek związanych z tą potrawą.


2010

16.12.2010r.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W grudniu w naszej Bibliotece odbywa się kiermasz, na którym można kupić kartki świąteczne, stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz z Filii z Przeciszowa-Las, Jawiszowic i Oświęcimia.


16.12.2010r.

GROMADZIMY REGIONALIA OŚWIATOWE

Pod takim hasłem odbyło się 2 grudnia 2010 r. spotkanie z nauczycielami-bibliotekarzami ze szkół Powiatu Oświęcimskiego. Licznie zgromadzone panie zapoznały się z „Regionaliami oświatowymi”, które gromadzi nasza Biblioteka. Są wśród nich szkolne informatory, wydawnictwa jubileuszowe, foldery, kroniki, a także materiały metodyczne, programy autorskie i scenariusze zajęć opracowane przez „naszych” nauczycieli. Zbieramy również prace magisterskie, licencjackie i dyplomowe dotyczące naszego regionu. Stworzyłyśmy osobny dział, w którym odnotowujemy każdą publikację nauczycieli z Powiatu Oświęcimskiego. A jest się czym pochwalić – nasi pedagodzy są autorami bardzo wielu artykułów w czasopismach metodycznych i naukowych, a także podręczników wydanych m.in. przez Oficynę Wydawniczą „IMPULS” w Krakowie, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON w Gdyni, czy Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w Warszawie! Spotkanie to było bardzo owocne również dla Biblioteki – dzięki uprzejmości pań bibliotekarek (głównie z Brzeszcz i Jawiszowic) nasze „Regionalia oświatowe” powiększyły się o kilka cennych pozycji! Zainteresowanych zapraszamy do naszej kartoteki „Regionalia oświatowe”.


22.11.2010r.

ZAKOŃCZENIE AKCJI WSPOMAGANIA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT NA KAMIEŃCU

Zorganizowana przez Bibliotekę akcja wspomagania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Kamieńcu zakończyła wielkim sukcesem! Dzięki ofiarności mieszkańców Oświęcimia udało nam się zebrać 38,5 kg karmy dla psów, 20,6 kg karmy dla kotów, 6 kg ryżu, 10 paczek makaronu, 2 kg kaszy, 2 kołdry, 11 koców, 13 poduszek, 16 ręczników, 7 ścierek, 6 prześcieradeł oraz środki czystości (m.in. mydła, ręczniki papierowe, płyny do mycia i dezynfekcji, ściereczki).
Podopieczni Schroniska są na pewno zadowoleni, a ich opiekunowie przekazali nam serdeczne podziękowania, które tak naprawdę należą się wszystkim Państwu, którzy wspomogli naszą akcję!

schronisko


22.11.2010r.

NOC W BIBLIOTECE

W nocy z 29 na 30 października Biblioteka gościła uczniów z V klasy Szkoły Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia w Brzezince. Wraz z opiekunem – p. Katarzyną Krzoską na „Noc w Bibliotece” przybyli: Eryk, Kasia, Klaudia, Martyna, Natalia, Oliwia, Patryk, Paweł i Robert.
Impreza trwała od godz. 19.30 do 7.30 dnia następnego, a jej przewodnim tematem był Halloween.

Dzieci zapoznały się z tym celtyckim świętem, z jego tradycjami i zabawami (również w języku angielskim). Uczestnicy zaprezentowali także swoje przebrania przygotowane na tę okazję. Wśród wielu zabaw była także próba stworzenia mumii. Ale mimo wszystko i tak największą atrakcją była możliwość spędzenia nocy poza domem wraz z kolegami. Ostatnie rozmowy słychać było jeszcze o 1.00 w nocy!

Wszystkim impreza szalenie się podobała i na pewno powtórzymy ją w przyszłości!


21.10.2010r.

SPOTKANIE Z NAUCZYCIELAMI – BIBLIOTEKARZAMI

28 października 2010 r. (czwartek) o godz. 15.30 w sali MCDN-ODN w Oświęcimiu na parterze – ul. Bema 4 (Internat byłego „Chemika”) odbędzie się spotkanie nauczycieli–bibliotekarzy. Tematem spotkania będzie wycena materiałów bibliotecznych.


21.10.2010r.

EDYTOR TEKSTU BEZ TAJEMNIC

Od października 2010 r. do czerwca 2011 r. Biblioteka prowadziła będzie kolejne warsztaty komputerowe dla nauczycieli-emerytów z oświęcimskiej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.
Zajęcia pod tytułem „EDYTOR TEKSTU BEZ TAJEMNIC” odbywać się będą raz w miesiącu w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej znajdującym się na terenie Biblioteki.
Nauczyciele-emeryci będą pracować w środowisku Microsoft Windows tworząc foldery i pliki oraz zapoznają się z programem Microsoft Word – najpopularniejszym edytorem tekstu. Stworzone dokumenty będą zapisywać na różnych nośnikach informacji, a za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego będą drukować i skanować przygotowane przez siebie materiały.


16.09.2010r.

BIBLIOTEKA WSPOMAGA SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT NA KAMIEŃCU

Biblioteka Pedagogiczna w Oświęcimiu wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt Animals Oddziałem w Oświęcimiu wspomagając Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na Kamieńcu organizuje zbiórkę suchej karmy, puszek, ryżu, kaszy, makaronu, koców, środków czystości, ścierek i ręczników.
Akcja będzie trwać do końca października!
Jeżeli nie masz pomysłu na Międzynarodowy Dzień Zwierząt (4 października) i na Dzień Kundelka (25 października) dołącz do nas i wspomóż bezdomne psy i koty!

Dary można przynosić w godzinach pracy Biblioteki:
PN, ŚR, PT 11.00 – 18.00
WT, CZW, SOB 8.00 – 15.00
Zapraszamy do siedziby Biblioteki – ul. Bema 4 (budynek Internatu).
tel. 33/842-45-93
e-mail: biblioteka@pbw.oswiecim.pl

Każdy może się włączyć w akcję pomocy dla Schroniska!


03.09.2010r.

Pomimo znacznych utrudnień związanych z pracami remontowymi budynku – i na przekór im – Biblioteka cały czas normalnie funkcjonuje! Może tylko w czasie deszczu są potrzebne… kalosze.


10.06.2010r.

PLEBISCYT NA SUPER ZAKŁADKĘ ROZSTRZYGNIĘTY!

Do plebiscytu, który trwał od 8 do 15 maja, zgłoszono aż 73 zakładki.
Ich autorami byli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz jej Filii w Oświęcimiu, Jawiszowicach i Przeciszowie-Las, a także uczniowie klasy Vc Szkoły Podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.
Prace były różnorodne, zarówno pod względem wykonania, techniki, materiału, kolorystyki, a nawet rozmiaru!. Wykonanie wielu zakładek było bardzo pracochłonne, co docenili głosujący czytelnicy. Oddali oni aż 246 głosów, a najbardziej podobały im się prace:
nr 34 (23 głosy)
nr 22 i nr 19 (po 18 głosów)
nr 55 (17 głosów)
nr 8 (14 głosów)
nr 25 (13 głosów)
nr 14 (11 głosów)
nr 28 i nr 18 (po 10 głosów)
nr 2, nr 23, nr 30, nr 41 i nr 54 (po 8 głosów)

SUPER ZAKŁADKĄ została praca Agnieszki Augustyniak (WTZ Jawiszowice)

II MIEJSCE (ex-aequo): Anna Momot i Grażyna Jarzyna (obie WTZ
Przeciszów-Las)

III MIEJSCE: Iwona Goryl (WTZ Chełmek)

WYRÓŻNIENIA: Katarzyna Naglik (WTZ Przeciszów-Las)
Agnieszka Augustyniak (WTZ Jawiszowice)
Mariola Piwowarczyk (WTZ Jawiszowice)
Agnieszka Bruzda (WTZ Oświęcim)
Karolina Jarosińska (WTZ Oświęcim)


01.06.2010r.

DZIEŃ MLEKA Z DANONE

25 maja obchodzony jest DZIEŃ MLEKA. W tym dniu na naszych czytelników czekała niespodzianka! Oprócz ulotek, z których mogli dowiedzieć się jaki jest skład chemiczny i właściwości mleka oraz jaką rolę pełni ono w naszej tradycji i kulturze wszyscy byli częstowani produktem prosto od Firmy DANONE „Dan mlekiem” o smaku waniliowym lub czekoladowym! DANONE bowiem był sponsorem naszego DNIA MLEKA!!!
Oprócz pysznego „Dan mleka” (schłodzonego, bo przywiezionego raniutko prosto z Hurtowni „Andersen” w Oświęcimiu) Biblioteka otrzymała także materiały promocyjne i reklamowe, dostarczone osobiście przez Panią Magdalenę Mytnik-Grzesiak, koordynator ds. rozwoju klientów z Biura Handlowego DANONE w Bielsku-Białej. Porozwieszane plakaty, ulotki i „podrygujące” reklamy dawno w Bibliotece nie było tak kolorowo mlecznie.
Firmie DANONE jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!!!!!!!

Pamiętajcie!
Mleko jest produktem kompletnym i trudnym do zastąpienia. Spożywając je zgodnie z zalecanymi normami wyżywienia, zaspokajamy niemal w 100% zapotrzebowanie naszego organizmu na wapń. Wystarczy wypijać co najmniej 2 szklanki mleka dziennie (lub tyle samo kefiru albo jogurtu) i zjadać 1-2 plasterki sera. A zatem.

Pij mleko! Będziesz wielki!


01.06.2010r.

PAMIĘCI ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

Uchwałą Rady Miasta Oświęcim rok 2010 obchodzony jest w Oświęcimiu Rokiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Odbyło się już wiele imprez i akcji społecznych poświęconych historii i losom życia Pileckiego – bohatera walk z totalitaryzmami. Również w naszej Bibliotece zorganizowałyśmy wystawę pamięci o rotmistrzu. Wśród wyeksponowanych materiałów znajdują się książki o Pileckim oraz archiwalne zdjęcia.

Z kolei 13 maja br. zorganizowałyśmy – wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Oświęcimiu – spotkanie wspomnieniowe o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Odbyło się ono w siedzibie ŚDS przy ul. Słowackiego. Głównym prelegentem był pracownik naukowy Muzeum Auschwitz-Birkenau, autor wielu książek o rotmistrzu Pileckim dr Adam Cyra. Przybyli również przedstawiciele zarządu Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem pani Stefania Kozioł i pan Marek Księżarczyk. Oprawę muzyczną zapewniał zespół „Rendez-vous”. Na koniec spotkania gospodarze zaprosili wszystkich gości na polowy poczęstunek – żołnierską grochówkę, którą serwowano w altanie w ogrodzie!


14.05.2010r.

W dniu dzisiejszym gościłyśmy w Bibliotece uczniów z klasy Vc wraz z panią Wiolettą Kosowską-Macą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Dzieci poznały zawód bibliotekarza, a także zwiedziły naszą Bibliotekę i próbowały pisać na maszynie.
Pokazałyśmy im również różne książki – wielkie albumy, kolorowe bajeczki z samymi ilustracjami, komiksy, książeczki „rozkładane” (z elementami trójwymiarowymi) i takie malutkie, które… mieszczą się w kieszeni (z bibliofilskiej edycji miniatur).


13.05.2010r.

Dzisiaj o godzinie 15.00 w sali Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu zorganizowałyśmy

SPOTKANIE Z NAUCZYCIELAMI-BIBLIOTEKARZAMI ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I GIMNAZJÓW Z POWIATU OŚWIĘCIMSKIEGO.

Rozesłane wcześniej do wszystkich szkół ankiety diagnozujące potrzeby nauczycieli-bibliotekarzy wykazały, że aż 40% pań bibliotekarek (w bibliotekach szkolnych w naszym powiecie pracują same panie!) jest chętnych na współpracę z nami.

Dzisiejsze spotkanie miało charakter „towarzysko-integrujący” środowisko nauczycieli-bibliotekarzy. Okazało się, że nasz pomysł to „strzał w dziesiątkę”, ponieważ panie bibliotekarki odczuwają brak doradcy metodycznego na naszym terenie i spotkania takie, na których można chociaż wymienić doświadczenia, są im bardzo potrzebne! Ustaliłyśmy więc, że będziemy spotykać się cyklicznie i będą to konferencje metodyczne. Zaplanowałyśmy już następne spotkanie – na ostatni czwartek września!


12.05.2010r.

Dzisiaj odbyły się warsztaty dla aktywu bibliotecznego ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu na temat: „Czego możemy się dowiedzieć z karty katalogowej?”. 12-osobową grupę dzieci przyprowadziła mgr Małgorzata Korycińska, nauczyciel-bibliotekarz z tej szkoły.


10.05.2010r.

W dniu dzisiejszym odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie z uczestnikami lutowych warsztatów „PISMO-KSIĄŻKA-BIBLIOTEKA” (które zorganizowałyśmy dla osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu). Wzbogaceni o wiedzę z historii książki wykonali dla nas prace plastyczne, m.in. kipu – pismo węzełkowe. Nam najbardziej podoba się pomysł na „Otwartą książkę” (włóczka naklejona na desce).


10.05.2010r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2010

W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa pod nazwą TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
Hasłem wiodącym w tegorocznym Tygodniu Bibliotek jest:
BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY

tydzień bibliotek 2010

 

W czasie Tygodnia Bibliotek wiele placówek zaprosi mieszkańców na wyjątkowe spotkania czy warsztaty, będzie organizować konkursy, dyskusje i inne wydarzenia.

Nasza Biblioteka organizuje m.in. warsztaty dla szkolnych aktywów bibliotecznych oraz spotkanie z nauczycielami-bibliotekarzami szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu oświęcimskiego.
Zapraszamy także na … PLEBISCYT NA SUPER ZAKŁADKĘ

Przez cały tydzień nasi czytelnicy mogą oddawać głos na najpiękniejszą zakładkę. A jest z czego wybierać! Do konkursu zgłoszono ponad 70 prac!
Autorami większości zakładek są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej (Pracowni Hafciarskiej, Krawieckiej i Plastycznej) Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku oraz jej Filii w Oświęcimiu, Jawiszowicach i Przeciszowie-Las, a także uczniowie klasy Vc Szkoły Podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.


20.04.2010 r.

DZIEŃ CZEKOLADY

Dzień czekolady” jest obchodzony 12 kwietnia, ale w związku z żałobą narodową ogłoszoną po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, przeniosłyśmy to słodkie święto na 19 kwietnia. Wszyscy czytelnicy, którzy w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością, mogli doznać rozkoszy podniebienia delektując się czekoladą mleczną, gorzką, z orzechami i/lub białą. Każdy znalazł to, co lubi, a… czekoladę każdy lubi. Pochłaniając słodkie kalorie można było jednocześnie zapoznać się historią czekolady oraz jej pozytywnym działaniem. Jak wykazują badania, czekolada to źródło naszych sił witalnych. W odpowiednich ilościach może być cennym składnikiem codziennej diety. Czekolada popularna była już dobrych kilka tysięcy lat temu – Majowie i Aztekowie pili ją i traktowali jako napój leczniczy. Była również popularnym afrodyzjakiem wzmacniającym miłosny apetyt. Wielokrotnie nazywana „pokarmem bogów”, polecana była także jako środek uspokajający. Dziś nie musimy opierać się na mitach i legendach. Dzięki badaniom naukowym wiemy, jakie dokładnie właściwości ma czekolada – spowalnia proces starzenia się komórek skóry, poprawia czujność i koncentrację. Jednak dla wielu czekolada jest po prostu świetnym sposobem na poprawienie sobie humoru.


1.04.2010 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ BUDYNIU

31 marca 2010 r. to kolejny (już piąty!) „Dzień kulinarny” w Bibliotece. W tym dniu obchodziliśmy Światowy Dzień Budyniu! Nasi Czytelnicy mogli skosztować tego deseru (o smaku waniliowym lub czekoladowym!)oraz dowiedzieć się czegoś więcej o jego pochodzeniu i historii. Można było także wziąć kilka przepisów na pyszne ciasta z masą budyniową!


22.03.2010 r.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Od 22 marca aż do Świąt Wielkanocnych w Bibliotece trwa kiermasz, na którym można kupić kartki świąteczne, stroiki wiosenne i ozdoby wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatów Plastycznych i Zajęć Terapeutycznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku – z Filii z Przeciszowa-Las i Oświęcimia.


„DNI KULINARNE” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

Biblioteka Pedagogiczna w Oświęcimiu, chcąc uatrakcyjnić swoje usługi, postanowiła wprowadzić raz w miesiącu „Dzień kulinarny”. Włączając się do obchodów światowych dni potraw, owoców i warzyw zaprosiliśmy czytelników już 24 września 2009 r. na Dzień Śliwki. W kolejnych miesiącach obchodziliśmy: 1 października Dzień Wegetarianina, 21 grudnia Dzień Ryby, 11 lutego Dzień Pączka (Tłusty Czwartek). Pozostałe dni to: 31 marca Światowy Dzień Budyniu, 2 kwietnia Dzień Naleśnika, 5 kwietnia Dzień Marchewki, 12 kwietnia Dzień Czekolady, 25 maja Dzień Mleka i 17 czerwca Dzień Musztardy. Czytelnicy będą mogli w czasie święta m.in. dowiedzieć się czegoś więcej o danym „produkcie” z przygotowanych ulotek informacyjnych oraz skosztować „specjału dnia”.

Dzień pączka

Dzień ryby

Dzień wegetarianina

Dzień śliwki


 2009

15.10.2009

WARSZTATY KOMPUTEROWE „INTERNETOWY ZAWRÓT GŁOWY” DLA NAUCZYCIELI-EMERYTÓW

W październiku 2009 r. w Bibliotece Pedagogicznej zapoczątkowano cykliczne warsztaty komputerowe pt.: „Internetowy zawrót głowy”. Oferta została skierowana do nauczycieli emerytów z oświęcimskiej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej znajdującym się w Bibliotece. Nauczyciele emeryci zdobywają wiedzę na temat Internetu oraz umiejętności w wyszukiwaniu informacji w sieci. Zwiedzają wirtualne miasta, muzea i biblioteki, poznają oświęcimskie portale internetowe, odwiedzają strony www instytucji i centrów kulturalnych działających na terenie powiatu oświęcimskiego. Dzięki założeniu poczty elektronicznej i zalogowaniu się na popularnych portalach społecznościowych emeryci będą w stałym kontakcie ze swoimi znajomymi. Zajęcia są kontynuacją warsztatów pt.: „Nie taki komputer straszny…” z maja 2009 r., których celem było zapoznanie osób starszych z podstawą obsługi komputera.

Reklamy