Wydarzenia

2019

28.03.2019 r.

SZCZĘŚLIWY ŚWIAT MUMINKÓW

W dzisiejszych zajęciach, poświęconych bohaterom serii książeczek o Muminkach, napisanych przez Tove Jansson, uczestniczyli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu. Inspiracją do warsztatów plastycznych stało się opowiadanie „Czemu się martwisz, Mamusiu?”, w którym Mamusia Muminka gubi swoją nieodłączną torebkę. Uczniowie, chcąc zapobiec takiej sytuacji na przyszłość, stali się projektantami mody i stworzyli przepiękne wzory nowych torebek dla Mamusi Muminka.


25.03.2019 r.

POWITANIE WIOSNY

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”. Tym razem jest to „Powitanie wiosny” w wyobrażeniu dzieci z Samorządowego Przedszkola w Porębie Wielkiej.


22.03.2019 r.

WIOSENNE WARSZTATY PLASTYCZNE

20 marca, dzień przed kalendarzowym terminem, w Bibliotece zawitała wiosna! A to za sprawą uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Oświęcimiu, którzy podczas zajęć zapoznali się z mieszkańcami łąki, a następnie podczas warsztatów plastycznych stworzyli pszczółki i… bociany. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


7.03.2019 r.

LAUREACI ETAPU POWIATOWEGO WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW

Znamy już finalistów etapu powiatowego, którzy wystartowali w IV edycji Ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników” i będą reprezentować powiat oświęcimski w rozgrywkach wojewódzkich.

Po emocjonującej dogrywce dwóch drużyn, która miała miejsce 7 marca w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Oświęcimiu, w kategorii klas I-IV zwyciężyły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu. W kategorii klas V-VIII wygrały uczennice ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 2 w Oświęcimiu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małopolski etap Konkursu odbędzie się 28 marca 2019 r. o godzinie 10.30
w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30.

Tytuły książek do etapu wojewódzkiego:

 • kl. 1-4: Sabine Stading: Petronela z Jabłoniowego Sadu: Czary mary; wyd. Esteri
 • kl. 5-8: Piotr Patykiewicz: Łukasz i kostur czarownicy; wyd. BIS (wydanie I lub II)

6.03.2019 r.

NOWI ADEPCI SMOKOLOGII

5 marca Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu. Zostali wprowadzeni w tajniki wiedzy smokologicznej, które skrywają książki dra Ernesta Drake’a pt. „Smokologia”. Po obejrzeniu jednego z odcinków serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”, wykonali smoka wawelskiego „zionącego ogniem”, a na koniec rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Teraz można ich nazwać prawdziwymi przyjaciółmi smoków.


1.03.2019 r.

FINAŁ POWIATOWY WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW 

28 lutego odbył się II etap Wielkiej Ligi Czytelników. Został on przeprowadzony w najstarszej oświęcimskiej placówce oświatowej – w Szkole Podstawowej nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej w Oświęcimiu.

47 uczniów z 10 szkół powiatu oświęcimskiego przybyło wraz ze swoimi opiekunami – Koordynatorami Szkolno-Bibliotecznymi i rodzicami, aby zmierzyć się w finale powiatowym. Po wylosowaniu stolików, salę gimnastyczną SP nr 3 w Oświęcimiu wypełnili młodzi czytelnicy, którzy podzieleni na 16 drużyn przez godzinę intensywnie wypełniali testy.

Kiedy emocje trochę opadły, Koordynatorka powiatowa wraz z członkiniami Komisji Konkursowej wręczyła dyplomy uczestnictwa wszystkim piszącym test oraz podziękowania dla Koordynatorów I etapu. Finał powiatowy zakończono słodkim poczęstunkiem z okazji Tłustego Czwartku. Teraz będziemy czekać na wyniki.


14.02.2019 r.

PRZEDSZKOLAKI W ŚWIECIE DOMOWYCH POTWORÓW

13 lutego Biblioteka została zaproszona do Przedszkola Samorządowego w Rajsku, aby przeprowadzić zajęcia pt. „Kochamy potwory i inne stwory”. Ich celem było zapoznanie dzieci z gatunkami potworów – tych domowych, które czasami w nas wstępują oraz bohaterów literackich i filmowych, a także pokonanie strachu przed różnymi stworami poprzez ich oswajanie, m.in. przez czytanie bajek czy prace plastyczne.

Przedszkolaki oswajały potwory, tworząc wymyślone przez siebie stworzenia z produktów ekologicznych – pudełek po chusteczkach higienicznych oraz pianek polipropylenowych.


6.02.2019 r. 

Pierwszy etap konkursu dobiegł końca. Znamy już finalistów, którzy wyruszą w drogę po tytuł Mistrz Polski „Wielkiej Ligi Czytelników”. Drużynowy test powiatowy zostanie przeprowadzony w całej Polsce 28 lutego 2019 r.

Uczniowie z powiatu oświęcimskiego będą pisać test w Szkole Podstawowej
nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej w Oświęcimiu.

Komitet Organizacyjny Wielkiej Ligi Czytelników dokonał wyboru książek do etapu powiatowego. Tytuły książek to:

 • klasy 1-4 : J. Bednarek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” (całość) – test przygotowany na podstawie: Wydanie I, Warszawa: Poradnia K, 2015 r.
 • klasy 5-8: Z. Nienacki: „Niesamowity dwór” (całość) – test przygotowany na podstawie: Wydanie 2 w tym opracowaniu, Łódź: Literatura, 2004 r.


28.01.2019 r.

FERIE W BIBLIOTECE

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z zajęć z przedszkolakami.


2018

30.11.2018 r.

„ZOSTANIESZ MOIM BOHATEREM?”

Drodzy Czytelnicy!

Nasza Biblioteka już po raz czwarty przyłączyła się do akcji pomocy dla zwierzaków przebywających w Schronisku na Kamieńcu w Oświęcimiu. Udało się zebrać:

 • 3 kg suchej karmy dla psów,
 • 5 kg mokrej karmy dla psów,
 • 2,5 kg mokrej karmy dla kotów,
 • 10 l żwirku dla kotów,
 • 2 poduszki, 1 kołderkę,
 • 6 szt. pościeli, 3 prześcieradła, 5 ręczników,
 • 1 uprząż dla psa,
 • 2 opakowania ryżu,
 • 10 worków 120 l,
 • Domestos.

Dziękujemy


23.11.2018 r.

„PROSZĘ PAŃSTWA, OTO MIŚ!”

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pluszowego Misia gościliśmy dziś w Miejskim Przedszkolu nr 18 w Oświęcimiu, gdzie przeprowadziliśmy zajęcia dla grupy 5-latków. Przedszkolaki zapoznały się z gatunkami niedźwiedzi występującymi na całym świecie oraz z  misiami – bohaterami literackimi i filmowymi. Poznały także Wojtka – słynnego niedźwiedzia z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Po wysłuchaniu historii pluszowego misia wykonały przepiękne prace plastyczne. Zajęcia zakończyła zabawa ruchowa do piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”.


9.11.2018 r.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI   

„100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” – pod taką nazwą zorganizowałyśmy Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Oświęcimski.

Patronat nad Konkursem objął Starosta Oświęcimski, pytania opracowali nauczyciele historii, a nagrody ufundowała PBW w Krakowie.

W etapie międzyszkolnym, który odbył się 26 października, wzięły udział 3-osobowe zespoły z 5 placówek.

Laureatem Konkursu zostały uczennice z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.

Gratulujemy!


5.11.2018 r.

IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”

Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

6 listopada rozpoczyna się IV Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. W tegorocznej edycji Konkursu nasza Biblioteka jest Koordynatorem Powiatowym.

Wierzymy, że projekt pozytywnie wpłynie na czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych i ich rodzin.

Więcej informacji można uzyskać na stronie
wielka-liga.pl oraz facebook.com/wielkaliga.


31.10.2018 r.

„SOWA – MĄDRA GŁOWA”

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. We współpracy z bibliotekarzami szkolnymi i wychowawcami zorganizowaliśmy dla uczniów klas I-III szkół podstawowych zajęcia literacko-plastyczne pt. „Sowa – mądra głowa”. Ich celem było, oprócz świętowania Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zapoznanie z sowami – mitologicznymi, literackimi i filmowymi bohaterami z utworów dla dzieci, zachęcenie do czytania książek oraz rozwijanie kreatywności plastycznej. Zajęcia odbywały się w naszej Bibliotece i w szkołach. Wzięło w nich udział 228 uczniów. Zapraszamy do oglądania galerii z przebiegu zajęć:


24.10.2018 r.

„BIAŁO-CZERWONE KWIATOWE KULE NIEPODLEGŁOŚCIOWE”

W związku z przypadającą 11 listopada 2018 r. 100. rocznicą odzyskania Niepodległości, zaproponowaliśmy nauczycielom udział w warsztatach plastycznych pt. „Biało-czerwone kwiatowe kule niepodległościowe”.

W zajęciach, które miały na celu wsparcie kreatywności, poprzez nabycie/pogłębienie umiejętności z zakresu sztuki origami, wzięli udział nauczyciele wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz nauczyciele-bibliotekarze z powiatu oświęcimskiego.

Biało-czerwone kule będą teraz zdobiły szkolne sale i biblioteki, staną się także elementem dekoracji w czasie szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.


19.10.2018 r.

„ALE KOSMOS!”

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”, zatytułowanej „Ale kosmos!”. Tym razem prace plastyczne wykonały przedszkolaki z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego z Bielan. Tematem przewodnim był kosmos, a inspiracją stał się wiersz Wandy Chotomskiej „Rakieta opowiada o planetach”.


20.08.2018 r.

PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019:

 1. 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.
 2. Wdrażanie nowej postawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
 3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
 4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie
Ministerstwa Edukacji Narodowej.


21.06.2018 r.

CZYTACZE ROKU 2017/2018

20 czerwca w Bibliotece odbyło się wręczenie nagród laureatom siódmej już edycji konkursu – „Ranking na najlepszego CZYTACZA” w roku szkolnym 2017/2018. Panie bibliotekarki z 16 szkół powiatu oświęcimskiego zgłosiły do Rankingu 32 uczniów, którzy razem przeczytali prawie 2000 książek!

W tym roku Patronat Honorowy nad naszym konkursem – „z uwagi na niezwykle ważną ideę propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” – objął Pan Zbigniew Starzec Starosta Powiatu Oświęcimskiego, który również ufundował nagrody książkowe dla laureatów.

A zostali nimi:
– w kategorii szkół podstawowych klasy I-III – Emilia z klasy III Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi nr 1 w Oświęcimiu (przeczytała 105 książek),
– w kategorii szkół podstawowych klasy IV-VII – Weronika z klasy IV Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej (przeczytała 191 książek),
– w kategorii szkół gimnazjalnych – ex aequo uczennice klas III – Izabela z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach (przeczytała 49 książek) i Julia ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak nr 7 w Oświęcimiu (przeczytała 47 książek),
– w kategorii szkół ponadpodstawowych – Maciej z kl. I Technikum Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (przeczytał 96 książek).

Tytuł „CZYTACZA XXL” otrzymała, po raz trzeci z rzędu, Emilia z klasy IV Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu – przeczytała 216 książek.

Wszystkim laureatom gratulujemy!


12.06.2018 r.

„RzeczpospoCzyta”,
czyli Noc Bibliotek 2018

W tym roku – już po raz drugi – włączyłyśmy się w obchody ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Ze względów organizacyjnych nasza Noc odbyła się z 8 na 9 czerwca, wtedy to odwiedziło nas 10 uczennic z klas VI Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej wraz z nauczycielem-bibliotekarzem.

Tegoroczne wydanie akcji Noc Bibliotek związane było z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowałyśmy więc gazetkę „Polska 1918-2018”, były też konkursy, zagadki, krzyżówki oraz quiz „Czy znasz swój kraj?” i prezentacja „Polskie miasta i ich zabytki”.

Po wspólnym posiłku (pyszna pizza!) dziewczynki podzieliły się na dwie 5-osobowe grupy, bo główną atrakcją był… Escape room! (specjalnie przygotowany pokój zagadek w magazynie Biblioteki w „podziemiach”).

W tym czasie, gdy jedna grupa szukała klucza, żeby się uwolnić z pokoju zagadek, druga wykonywała książeczki – tunel books.

Po, mniej więcej, godzinie dziewczęta zamieniły się.

Na koniec, żeby uciszyć emocje, wszyscy oglądnęliśmy polski film „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej, który otrzymałyśmy od Organizatora Nocy Bibliotek.

Po bardzo krótkiej 🙂 nocy każda z dziewcząt otrzymała pamiątkową zakładkę oraz exlibris.


11.06.2018 r.

WIZYTA LICEALISTÓW Z WIELUNIA

W Oświęcimiu gościli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Przyjechali do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach IV Seminarium Edukacyjnego „Oszpicin”. W ramach współpracy z naszą Biblioteką wzięli udział w spacerze miejskim „Gdzie oni są? Śladami oświęcimskich Żydów”.

Zwiedzanie przedwojennego Oszpicina rozpoczęło się w jedynej ocalałej z czasów Zagłady Synagogi Chewra Lomdei Misznajot, gdzie młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat religii żydowskiej. Po obejrzeniu wystawy stałej, poświęconej życiu żydowskich mieszkańców Oświęcimia, wyruszyliśmy do miasta. Uczniowie otrzymali mapy, na których mogli śledzić i zaznaczać trasę zwiedzania.

Poznaliśmy wspólnie historię takich miejsc, jak: plac ks. Jana Skarbka, ulica Zamkowa, czy Górnickiego (dawna Głęboka). Udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie odkrywaliśmy inskrypcje i motywy dekoracyjne macew (żydowskich nagrobków). Na ulicy Berka Joselewicza (dawnej Żydowskiej) uczniowie poznali historię nieistniejących budynków żydowskich szkół, synagog, domów modlitwy i kahału (budynku gminy izraelickiej). Stamtąd przeszliśmy na Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy XIX-wieczne kamieniczki i porównywaliśmy z przedwojennymi fotografiami. Spacer zakończyliśmy na ulicy Władysława Jagiełły, gdzie znajdują się dwie wille należące kiedyś do rodziny Schönkerów.


22.05.2018 r.

MAŁOPOLSKIE DNI RODZINY
12-20 maja 2018 r.

Już po raz drugi Marszałek Województwa zaprosił wszystkich Małopolan do włączenia się w obchody „Małopolskich Dni Rodziny”. Dały one możliwość spędzenia wspólnie czasu podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez województwo i podległe mu instytucje. Podsumowaniem tego świętowania był ekologiczny piknik rodzinny – 20 maja w Parku Jordana w Krakowie.

Nasza Biblioteka też przyłączyła się do tej akcji, a w jej ramach oferowaliśmy:
– wystawę dla rodziców „Rola i wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”,
– książki dla rodziców pomocne np. w uczeniu się ortografii, opanowaniu matematyki czy eliminacji agresji,
– kącik kolorowanek dla dzieci,
– warsztaty plastyczne i warsztaty origami dla dzieci, rodziców i dziadków.


15.05.2018 r.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018

W dniach 8-15 maja 2018 r., już po raz piętnasty, odbył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego organizatorem było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „(Do)Wolność Czytania”. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę pt. „Od malowideł naskalnych do czytnika”, która przedstawia w skrócie historię książki. Można ją było obejrzeć w naszej Wypożyczalni. Natomiast w Czytelni można było oglądać lapbooki – prace wykonane przez uczniów kl. VI szkoły podstawowej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Wszystkich Czytelników zaprosiliśmy natomiast do zabawy – prosiliśmy o nadanie imienia rzeźbie czytającego mężczyzny, który już od jakiegoś czasu przebywa w naszej Czytelni. Więcej szczegółów na naszym profilu na Facebooku.


18.04.2018 r.

Z WIZYTĄ W „TĘCZOWYM PRZEDSZKOLU”

Pracownicy Biblioteki zostali zaproszeni do „Tęczowego Przedszkola” w Oświęcimiu, gdzie w dniach 11, 17 i 18 kwietnia przeprowadzili cykl zajęć dla dzieci. Sześciolatki biorąc udział w lekcji pt. „Zakładka – prezent dla książki”, poznały zasady właściwego obchodzenia się z książkami i spełniły ich „prośbę” – przygotowały przepiękne zakładki. Czterolatki podczas warsztatów literacko-plastyczno-muzycznych „Wiosna na łące” dowiedziały się jakie owady zamieszkują zieloną łąkę i zrobiły przestrzenne biedronki. Natomiast pięciolatki stały się adeptami „Smokologii – nauki o smokach”, a warsztaty plastyczne zaowocowały smokami „zionącymi” ogniem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


6.04.2018 r.

PARADA CHIŃSKICH SMOKÓW

5 kwietnia odwiedziły nas 5- i 6-latki z Miejskiego Przedszkola nr 18 w Oświęcimiu. Podczas warsztatów literacko-plastycznych dzieci zapoznały się ze smoczymi bohaterami wierszy, książek i filmów, a na zakończenie stworzyły przepiękne kolorowe chińskie smoki.


28.03.2018 r.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE I NARZĘDZIA W PRACY NAUCZYCIELA

27 marca odbyła się zorganizowana przez Bibliotekę, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu, konferencja dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Jej celem było upowszechnienie wiedzy o nowych mediach i narzędziach wykorzystywanych w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami. Na warsztatach, które przeprowadzono po konferencji, uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z aplikacjami edukacyjnymi dostępnymi na urządzeniach mobilnych (tabletach i smartfonach).

 


22.03.2018 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne lekcje z edukacji ekologicznej. W zajęciach zatytułowanych „Bądź eco – oszczędzaj wodę” wzięli udział uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Klementyny Hoffmanowej w Oświęcimiu i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zofii Kossak w Oświęcimiu.

Pierwszaki okazały się prawdziwymi ekspertami w zakresie sposobów oszczędzania wody w gospodarstwie domowym i znały odpowiedź na każde pytanie. Interaktywna gra, w której uczestniczyły nie miała przed nimi żadnych tajemnic. Gratulujemy wiedzy!


15.03.2018 r.

ŚWIĘTUJMY 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

List Ministra Edukacji Narodowej z okazji 100. rocznicy
Odzyskania Niepodległości

Dzień Niepodległości 11 listopada to jedno z naszych najważniejszych świąt narodowych. Upamiętnia ono wydarzenia z 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania Niepodległości i z tej okazji możemy spodziewać się wyjątkowego programu obchodów 11 listopada. Główne obchody Święta Niepodległości w Polsce będą odbywać się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach tych wezmą udział najwyższe władze państwowe. W wielu miastach będą organizowane także koncerty patriotyczne, wykłady, inscenizacje historyczne, parady uliczne czy biegi niepodległości.

W związku z przypadającą 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Zatem również w szkołach będą odbywać się akademie, apele, przedstawienia, inscenizacje teatralne, czy montaże słowno-muzyczne upamiętniające to wydarzenie, ale także budujące tożsamość narodową u uczniów i kształtujące ich postawy patriotyczne.  

Poniższe bibliografie zawierają pomysły na upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości.

Mamy nadzieję, że zachęcą one do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości!

11 LISTOPADA 1918 – ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. Materiały repertuarowe

11 LISTOPADA 1918 – ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. Zestawienie bibliograficzne

„…JAKI ZNAK TWÓJ – ORZEŁ BIAŁY…”. Emblematy wojsk polskich w XX w. Zestawienie bibliograficzne

UZBROJENIE ŻOŁNIERZY POLSKICH W XX WIEKU. Zestawienie bibliograficzne


7.03.2018 r.

SMOKI GÓRĄ

Naszymi gośćmi były dziś średniaki i starszaki z Przedszkola Samorządowego we Włosienicy. Dzieci wyruszyły razem z nami w fascynującą podróż po kontynentach w poszukiwaniu smoczych gatunków. Były też rebusy, czytanie wierszy, prace plastyczne, zabawy z bibliotecznymi smokami i zwiedzanie Biblioteki. Każdy przedszkolak otrzymał na pamiątkę odznakę „Przyjaciela smoków”.


26.02.2018 r.

FERIE W BIBLIOTECE

Przez ostatnie dwa tygodnie spotykaliśmy się z dziećmi z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Podczas zajęć poznawaliśmy wspólnie literacki i filmowy świat Muminków, smoków, pingwinów i potworów. Rozwijaliśmy wyobraźnię i kształtowaliśmy umiejętności plastyczne przedszkolaków. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

 


2.02.2018 r.

„MALI ODKRYWCY” W ŚWIECIE PINGWINÓW

Na świecie występuje 17 gatunków pingwinów. Choć większość z nas kojarzy te sympatyczne ptaki z mroźnymi terenami Antarktydy, to pingwiny można spotkać także u wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej,  Australii i Nowej Zelandii czy afrykańskiego Mozambiku.

Uczniowie klas II i III, należący do klubu „Mały Odkrywca” w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu, po raz kolejny wzięli udział w organizowanych przez nas zajęciach edukacyjnych. Tym razem poznawaliśmy niezwykły świat pingwinów, także tych literackich i filmowych. A na zakończenie wykonaliśmy wspólnie „pingwinkowe” zakładki do książek.


17.01.2018 r.

TROPICIELKI SMOKÓW

16 stycznia zakończony został WebQuest „Smokologia”, w którym brały udział uczennice klasy V ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. Dziewczynki przyjechały do Biblioteki, by zaprezentować „wytropione” przez siebie smocze gatunki. Następnie zapoznały się ze smoczym pismem i rozszyfrowały tekst, który dawno temu został wyryty przez smoki na kamiennej tablicy. Wykonały także Smoka Wawelskiego „zionącego” ogniem.

Dodatkową atrakcją było wyszukiwanie publikacji w katalogu, wypełnianie rewersów i odnajdywanie książek w magazynie Biblioteki. Wszystkie zadania zostały wykonane na 5 z plusem! O dobrej zabawie świadczyło zadowolenie i uśmiech na twarzach uczennic.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie
https://smokologia1.jimdo.com.


Zapraszamy do obejrzenia wydarzeń archiwalnych:

 

 

Reklamy