Wystawy

2019

8.05.2019 r.

#BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W OŚWIĘCIMIU

W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem #Biblioteka przygotowaliśmy wystawę, na której można zobaczyć jakie działania są przez nas podejmowane i to już od wielu lat.

Zapraszamy do naszej Wypożyczalni.


11.02.2019 r.

ROK MATEMATYKI

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki.

Jest to uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw. Być może Rok Matematyki zaowocuje jeszcze większym uznaniem polskiego społeczeństwa dla roli nauki, w szczególności matematyki, w rozwoju cywilizacji i gospodarki. Wzrost zainteresowania matematyką i studiowaniem tej dziedziny oraz rozwijanie związanych z matematyką umiejętności w działalności naukowej i zawodowej są niezwykle ważne, szczególnie w epoce społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Od 11 lutego do końca kwietnia w wypożyczalni można było oglądać wystawę poświęconą polskim matematykom oraz Polskiemu Towarzystwu Matematycznemu, które zostało założone 2 kwietnia 1919 r.  w lokalu Seminarium filozoficznego, znajdującym się w należącym od 1898 r. do Uniwersytetu Jagiellońskiego gmachu Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12.


2018

2.10.2018 r.

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowaliśmy wystawę niepodległościową. Przy okazji można wypożyczyć książki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu.

Zapraszamy


15.05.2018 r.

OD MALOWIDEŁ NASKALNYCH DO CZYTNIKA

Z okazji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „(Do)Wolność Czytania”, przygotowaliśmy wystawę poświęconą historii książki. Można było się z niej dowiedzieć m.in. w jaki sposób i z jakich materiałów powstawały pierwsze książki, jak rozwinęła się technika ich produkcji po wynalezieniu druku i w jakiej formie możemy dziś czytać polskie i zagraniczne dzieła literatury.


8.01.2018 r.

ROK PRAW KOBIET

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze.

Ustanowieniem roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraził uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie.

Z tej okazji przygotowałyśmy wystawę poświęconą kobietom walczącym o swoje prawa.

 


Zapraszamy do obejrzenia wystaw archiwalnych:

 

 

Reklamy