Wystawy

2018

2.10.2018 r.

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowaliśmy wystawę niepodległościową. Przy okazji można wypożyczyć książki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu.

Zapraszamy


15.05.2018 r.

OD MALOWIDEŁ NASKALNYCH DO CZYTNIKA

Z okazji Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „(Do)Wolność Czytania”, przygotowaliśmy wystawę poświęconą historii książki. Można było się z niej dowiedzieć m.in. w jaki sposób i z jakich materiałów powstawały pierwsze książki, jak rozwinęła się technika ich produkcji po wynalezieniu druku i w jakiej formie możemy dziś czytać polskie i zagraniczne dzieła literatury.


8.01.2018 r.

ROK PRAW KOBIET

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Praw Kobiet. Ma to związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Uchwała przypomina, że 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Określono w nim, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze.

Ustanowieniem roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Sejm RP wyraził uznanie dla pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkich orędowniczek walki o równouprawnienie.

Z tej okazji przygotowałyśmy wystawę poświęconą kobietom walczącym o swoje prawa.

 


Zapraszamy do obejrzenia wystaw archiwalnych:

 

 

Reklamy