Literackie inspiracje dzieci

Zapraszamy do świata dziecięcej twórczości plastycznej
inspirowanej literaturą.
Prezentujemy tu prace przedszkolaków oraz uczniów klas I-III
z powiatu oświęcimskiego.


19.10.2018 r.

„ALE KOSMOS!”

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”, zatytułowanej „Ale kosmos!”. Tym razem prace plastyczne wykonały przedszkolaki z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego z Bielan. Tematem przewodnim był kosmos, a inspiracją stał się wiersz Wandy Chotomskiej „Rakieta opowiada o planetach”.


30.04.2018 r.

„NA WIEJSKIM PODWÓRKU”

Prace plastyczne do wiosennej wystawy wykonały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Smyk” w Babicach, m.in. do wierszy z twórczości Teresy Massalskiej, Wandy Chotomskiej, Aleksandry Wojtyły i Stanisława Kraszewskiego.


20.10.2017 r.

„POGODA”

„Gdy na dworze pada deszcz,
kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
to, co tylko chcesz…”

Słowami piosenki „Kolorowy deszcz”, której autorem jest Agnieszka Galica, zachęcamy do obejrzenia naszej nowej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”. Tym razem ilustracje wykonały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 16 w Oświęcimiu.


17.06.2017 r.

„NA WYSPACH BERGAMUTACH”

Kolejna wystawa nawiązuje do wiersza Jana Brzechwy pt. „Na wyspach Bergamutach”. Przepiękne prace wykonały dzieci z Przedszkola Samorządowego we Włosienicy. Zapraszamy do oglądania.


15.05.2016 r.

„WIOSNA NA ŁĄCE”

Motyle, żuczki i mrówki,
osy, pszczółki i biedronki,
świerszcze, muchy i pająki,
chrząszcze, ważki i stonogi –
przedstawiają Ci się Czytelniku drogi!

Takim wierszykiem zachęcamy do oglądania naszej najnowszej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”. Tym razem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Oświęcimiu zilustrowały wierszyki i piosenki o owadach!


30.03.2016r.

„W DOLINIE MUMINKÓW”

Na wystawie w ramach cyklu „Literackie inspiracje dzieci” prezentujemy prace plastyczne uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu, stworzone na podstawie książki „W Dolinie Muminków” Tove Jansson. Kilkadziesiąt kolorowych rysunków powstało po przeprowadzeniu przez nas lekcji bibliotecznych o tych niezwykłych istotach zamieszkujących pewną dolinę gdzieś w Finlandii…


16.12.2015 r.

„W DŻUNGLI”

Tym razem zapraszamy Was do dżungli!
Z cyklu „Literackie inspiracje dzieci” prezentujemy prace uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Osieku, utworzone na podstawie „Księgi dżungli” R. Kiplinga.


16.10.2015 r.

„WARZYWA”

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”. Dzieci z Przedszkola Samorządowego we Włosienicy przedstawiają warzywa z wierszy Jana Brzechwy („Na straganie” i „Pomidor”) oraz Juliana Tuwima („Rzepka” i „Warzywa”). Prace są wykonane różnymi technikami w zależności od wieku twórcy (dzieci od 2,5 do 5 lat).


16.04.2015r.

„PTASIE RADIO”

Wraz z wiosną i ciepłymi promieniami słońca pojawiły się pierwsze kwiaty, z każdym dniem jest coraz więcej liści na drzewach, a trawniki znów zaczynają cieszyć oko soczystą zielenią. Wiosna to także czas wzmożonej aktywności ptaków – w dzień ich głosy nakładają się, tworząc ogólny, wesoły świergot. A ptaki i ich trele to niewyczerpane źródło natchnienia dla muzyków, malarzy i poetów. I właśnie wiersze o ptakach zostały zilustrowane przez dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 16 w Oświęcimiu. Prezentujemy je na naszej  wystawie z cyklu LITERACKIE INSPIRACJE DZIECI.

Są one ilustracją do wierszy:
Wiery Badalskiej „O czym wróble ćwierkają”, Władysława Broniewskiego „Słowik”, Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „O wróbelku”, Stanisława Grochowiaka „Ptaki”, Barbary S. Kossuth „Boćki i żaby”, Tadeusza Nowaka „Wróbelki”, Hanny Ożogowskiej „Spotkanie”, Ewy Szelburg-Zarembiny „Ptaszki” oraz Juliana Tuwima „Ptasie radio”:
Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
drozd, sikora i dzierlatka,
kaczka, gąska, jemiołuszka,
dudek, trznadel, pośmieciuszka,
wilga, zięba, bocian, szpak
oraz każdy inny ptak.


5.11.2014

„KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE

Czy wiecie, że krasnoludki są na świecie?
Na pewno są u nas w Bibliotece!
W ramach „Literackich inspiracji dzieci” prezentujemy prace plastyczne uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Oświęcimiu.


3.06.2014

„SMOKI”

Tym razem zapraszamy na wystawę prac dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Oświęcimiu, które zainspirowane „smoczą” literaturą stworzyły Krainę smoków. Ilustracje, które ozdabiały naszą Czytelnię powstały po lekturze wierszy i bajek: Jana Brzechwy „Smok”, Ludwika Jerzego Kerna „Mój sąsiad”, Wandy Chotomskiej „Smok ze Smoczej Jamy”, Wiery Bodalskiej „Przepraszam, smoku”, Małgorzaty Strzałkowskiej „Bajka o smoku Kruszynce, który zawsze wszystko wiedział najlepiej”, Ireneusza Iredyńskiego „Bajki – nie tylko o smoku”, Beaty Krupskiej „Sceny z życia smoków”, Teresy Ferenc „O smokach” i oczywiście Kornela Makuszyńskiego „O wawelskim smoku”.

A w wypożyczalni zadomowiły się smoki wykonane przez dzieci
ze Świetlicy Kolpinga na Starych Stawach.


14.03.2014

„ZWIERZĘTA W POEZJI DZIECIĘCEJ”

Prezentujemy prace dzieci z Przedszkola Samorządowego w Polance Wielkiej. W literackim zwierzyńcu występują: małpy, słonie, koty, muchy, pająki, chomiki, lisy i różne gatunki ptaków.

Są one ilustracją do wierszy: „Chory kotek” i „Czysty kotek” – J. Jachowicza, „Kaczka dziwaczka”, „Kaczki” i „Ptasie plotki” – J. Brzechwy, „Kruk i lis” – I. Krasickiego, „Małpa w kąpieli” – A. Fredry, „Muchy samochwały” – M. Konopnickiej, „O Kotku – Knotku” – K.I. Gałczyńskiego oraz „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski” i „Spóźniony słowik” – J. Tuwima.


4.12.2013

„PROSZĘ PAŃSTWA, OTO MIŚ”

To temat naszej nowej wystawy z cyklu „Literackie inspiracje dzieci”.
Miś stał się bohaterem literackim wielu bajek i opowiadań dla dzieci. Jednym z najbardziej znanych i lubianych jest Kubuś Puchatek stworzony przez brytyjskiego pisarza A.A. Milne. W Polsce ogromną sympatią cieszył się też Miś Uszatek Czesława Janczarskiego.
O innych misiach – postaciach z bajek i kreskówek, a także o historii tej zabawki dowiecie się oglądając naszą wystawę.

Reklamy